Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Francouzi si mohou opět dát kávu i vevnitř nebo jít do posilovny, země rozvolňuje. Zákaz vycházení se zkrátil

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Aktualizováno
Paříž - Francouzi se mohou od středy znovu věnovat některým volnočasovým aktivitám, které měli kvůli epidemii covidu-19 zakázány od loňského října. Od rána na ně čeká káva uvnitř podniku nebo možnost jít si zacvičit do posilovny, píše agentura AFP. O dvě hodiny se posunul i zákaz nočního vycházení, z devíti na jedenáct večer. Z konce omezení se ale nemůže těšit premiér Jean Castex, který musí na sedm dní do karantény kvůli pozitivnímu testu manželky.
  16:01aktualizováno  21:52

VIDEO: Macron dostal při setkání s veřejností facku. Útočník vyučuje šermířské souboje

Kavárny a restaurace nyní mohou přivítat zákazníky i vevnitř, ale pod podmínkou, že naplní maximálně 50 procent kapacity. Sportovně založení jedinci se mohou vydat do posiloven, vnitřních sálů a bazénů.

„Je to poprvé, co tu jsem po téměř roce, respektoval jsem pravidla,“ řekl po sedmé ráno v jedné z pařížských lezeckých hal Maxence, který po roce bez tréninku poněkud pochybuje o svých dovednostech. „V sázce je hlavně moje sebevědomí,“ vtipkuje. Na lezecké stěny brzy ráno zavítal i mladý pár, který se obával, že odpoledne by už bylo plno.

Mladý ‚ajťák‘ vytvořil lepší systém k registraci očkování než vláda. Ve Francii ho nazvali datovým zázrakem

Zahrádky restaurací a barů, muzea a kina otevřela po šesti měsících před třemi týdny. Nynější fáze uvolnění potrvá nejméně do konce tohoto měsíce, zrušení nočního zákazu vycházení, omezení kapacity v podnicích a venkovního shromažďování francouzská vláda plánuje na 30. června. Dojde k tomu ale pouze v případě, že se epidemická situace bude i nadále zlepšovat, upozornil ve středu Francouze prezident Emmanuel Macron.

Manželka francouzského premiéra Castexe měla pozitivní test na covid-19, a premiér proto jako nahlášený rizikový kontakt musí nastoupit do sedmidenní karantény. Sám měl sice ve středu večer negativní test, francouzská pravidla však nařizují izolaci. Premiér Castex dostal 19. března první dávku vakcíny od firmy AstraZeneca, připomíná AFP. Izolace podle premiérova mluvčího nebude mít dopad na výkon funkce ani pracovní program.

Autor: