Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nakažlivější varianta delta se šíří pomaleji, než se čekalo. Ve Francii tvoří dvě až čtyři procenta nových případů

Koronavirus foto: Pixabay.com

Paříž - Varianta koronaviru delta, kterou odborníci považují za nakažlivější než předchozí typy viru SARS-CoV-2, nyní představuje dvě až čtyři procenta všech nově potvrzených případů ve Francii. Oznámil to v úterý francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran, píše agentura Reuters.
  15:23

Francouzi si mohou opět dát kávu i vevnitř nebo jít do posilovny, země rozvolňuje. Zákaz vycházení se zkrátil

Postup epidemie covidu-19 v zemi je přesto pomalejší, než se čekalo, a to díky zrychlení očkovací kampaně či lepšímu počasí, píše agentura AFP.

Ve Francii v posledních dnech přibývá méně než 5000 případů nákazy denně, tedy šestkrát méně než na vrcholu současné vlny na začátku letošního dubna. Na 50 až 150 infekcí z toho připadá na variantu delta, která se poprvé prokázala v Indii, uvedl Véran a vyzval lidi, aby dodržovali hygienická opatření a registrovali se na očkování.

„Porážíme virus a porážíme pandemii a musíme udělat vše pro to, aby indická varianta nezískala navrch a abychom se nedostali do další vlny (nákazy),“  uvedl Véran při návštěvě pařížského očkovacího střediska.

Kvůli variantě delta v pondělí o měsíc odložil uvolňování koronavirových opatření v Británii tamní premiér Boris Johnson.

Kvůli obávané variantě delta se rozvolnění v Británii odloží o měsíc. Johnson chce předejít přeplnění nemocnic

Ústup epidemie ve Francii je oproti předpovědím odborníků rychlejší, což lze přičíst několika faktorům. Jedním z nich je velmi pozvolné uvolňování opatření proti šíření koronaviru, kterého se Francouzi dočkali v druhé polovině května a 9. června. Postup infekce snížilo i očkování rizikových skupin; více než 80 procent lidí starších 75 let obdrželo nejméně první dávku vakcíny. Od úterka je očkování ve Francii dostupné i všem lidem starším 12 let.

Dalším faktorem je změna počasí a sezonní chování viru. „Není to jen otázka teploty a vlhkosti, ale také UV paprsků a změny chování lidí, kteří tráví více času venku a častěji větrají,“ domnívá se epidemiolog Antoine Flahault. Podle epidemiologa Pascala Crépeyho je v létě „riziko přenosu viru dvakrát nižší“.

Británie má nejvíc nových případů koronaviru od února, za nárůstem je nebezpečná mutace delta

Odborníci se nicméně obávají, že další uvolnění přinese opětovné šíření nákazy. Nových svobod se Francie dočká 30. června, zrušit se má mimo jiné noční zákaz vycházení. Podle Crépeyho se však u lidí zažily určité návyky, které jim snad zůstanou. Lidé z rizikových skupin se podle něj lépe chrání a nemocní si rychle zajdou na test a nechodí do práce.

Pasteurův ústav, který vychází ze situace v létě 2020, odhaduje, že letošní léto bude epidemická situace pod kontrolou. „Je možné, že se virus vrátí, ale díky vakcinaci to nebude tak výbušné,“ uvedl ústav. Epidemický model se však může mýlit, pokud se lidé nebudou mít na pozoru a pokud se ve Francii dominantní variantou stane právě delta, dodává tamní vědec Simon Cauchemez.

Autor: