Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Cizinci si za očkování zaplatí, cena nepřesáhne 850 korun. Registrovat se mohou koncem týdne

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Blesková zpráva
Praha - Registraci cizinců, kteří v Česku nemají veřejné zdravotní pojištění, k očkování proti covidu-19 plánuje ministerstvo zdravotnictví spustit koncem týdne. Na dotaz to sdělila Martina Čovbanová z tiskového oddělení úřadu. Očkováni budou látkou od firmy Pfizer/BioNTech. Vakcínu a její aplikaci si budou sami platit, cena nepřesáhne 850 korun.
  14:58aktualizováno  15:13

Mladý ‚ajťák‘ vytvořil lepší systém k registraci očkování než vláda. Ve Francii ho nazvali datovým zázrakem

„Spuštění registrace k očkování nepojištěných cizinců předpokládáme koncem tohoto týdne, momentálně probíhá systémové testování. V každém kraji bude pro tyto účely určeno minimálně jedno očkovací místo,“ uvedla Čovbanová.

Na problematiku nepojištěných cizinců, kteří se zatím nemohou nechat očkovat, upozornil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v polovině května. Tehdejší ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) slíbil do týdne připravit podmínky pro spuštění jejich registrací.

Očkování vyjde na necelých 10 miliard, říká šéf VZP. Jak to bude s příjmy a výdaji zdravotních pojišťoven?

Očkovat se budou moci cizinci z EU nebo třetích zemí, kteří mají v ČR dlouhodobý pobyt. Cizinci, kteří mají Evropský průkaz zdravotního pojištění, mají v ČR nárok pouze na poskytnutí nezbytné péče. Podle dřívějšího vyjádření největší zdravotní pojišťovny VZP je očkování péče nezbytná u dlouhodobých pobytů, nikoliv u krátkodobých, například turistických.

Kolik nepojištěných cizinců v Česku či v Praze žije, není známo. Podle statistik ministerstva vnitra žilo na konci prvního čtvrtletí v Česku celkem 656.300 cizinců, z nich 344.300 přechodně a ostatní trvale. České veřejné zdravotní pojištění mají ti, kteří pracují v tuzemsku jako zaměstnanci.

Zdravotní pojišťovny odhadují náklady na proočkování celé české populace asi na devět miliard korun. Očkovací centra, která budou vakcínu podávat samoplátcům, budou pojišťovnám částky vracet.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...