Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Francouzka po ostré kritice islámu na Instagramu čelí výhrůžkám smrtí. Dostala policejní ochranu

O situaci informoval francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. foto: ČTK

PAŘÍŽ - Mladá Francouzka, která kvůli kritice islámu čelí výhrůžkám smrtí, je pod policejní ochranou. Oznámil to v úterý podle agentury AFP francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Šestnáctiletá Mila zveřejnila před více než dvěma týdny na internetu kontroverzní video, ve kterém nevybíravě útočila na islám. Její kauza, o které se hovoří i v nejvyšších patrech politiky, vyvolala ve Francii debatu o rouhání i o hranicích svobody slova.
  18:52

„Mile a její rodině státní policie věnuje zvláštní pozornost s cílem chránit je,“ uvedl v úterý ministr vnitra Castaner při interpelacích v dolní komoře parlamentu.

Nešiřte islám v ČR, jinak vás zabijeme, objevilo se na brněnské mešitě. Autora nápisu hledá policie

Mila z městečka Villefontaine nedaleko Lyonu umístila na instagramu video, ve kterém ostře kritizovala islám. Označila jej mimo jiné za „náboženství nenávisti“. Videem dívka reagovala na homofobní urážky, které na její adresu napsal na sociální síti jeden muslimský uživatel. Po zveřejnění videa Mila obdržela řadu výhrůžek smrtí a znásilněním a kvůli bezpečnosti se od té doby neobjevila ve škole.

Ministr školství Jean-Michel Blanquer v pondělí řekl, že úřady se snaží najít řešení, jak zajistit bezpečný návrat dívky do školy.

Na podporu dívky se na internetu objevila řada příspěvků s hashtagem #JeSuisMila (Já jsem Mila), vyskytuje se ale také řada kritických komentářů doprovázených hastagem #JeNeSuisPasMila (Nejsem Mila).

Svých slov nelituje

Policie v souvislosti s videem nejprve zahájila dvě vyšetřování. Zabývala se tím, zda se Mila svými výroky nedopustila zločinu rasové nenávisti, i hrozbami, které jí uživatelé sociálních sítí posílali. První vyšetřovaní už policie ukončila, aniž by dívku z něčeho obvinila. Podle ní Mila vyjadřovala osobní názor na náboženství a neútočila na jednotlivce.

Johnson čelí nařčení z bagatelizace islamofobie. ‚Strach je jedinou přirozenou reakcí,‘ napsal v roce 2005

V pondělí v televizním pořadu stanice TMC mladá Francouzka řekla, že svých výroků „absolutně nelituje“. Lituje prý jen dvou věcí: že svůj názor vyjádřila na sociálních sítích a že přitom byla tak vulgární. „Omlouvám se trochu lidem, které jsem mohla ranit a kteří praktikují své náboženství v míru,“ uvedla Mila a dodala, že „se nechtěla rouhat“.

Případ vyvolal ve Francii velkou debatu o svobodě slova a jejích hranicích. Zapojili se do ní přední politici včetně některých ministrů. Kauzy se chopila i francouzská krajní pravice. „Tato dívka má více odvahy než celá politická třída, která je posledních 30 let u moci!“ napsala například dnes na twitteru šéfka krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová.

Francie zrušila trestný čin rouhání již v roce 1791 a zakládá si na sekulární povaze státu.

Autor: