Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnson čelí nařčení z bagatelizace islamofobie. ‚Strach je jedinou přirozenou reakcí,‘ napsal v roce 2005

Britský premiér Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson. | foto: ČTK

Praha Muslimské autority ve Velké Británii nařkly Johnsonovy vládní konzervativce, kteří měli umožnit, že nezacelená rána jménem islamofobie začala „hnisat“, a to uvnitř jejich vlastní strany. Prohlášení přišlo jen den poté, co vrchní britský rabín Ephraim Mirvis obvinil opoziční labouristy a jejich předsedu Jeremyho Corbyna z antisemitismu.

Obvinění konzervativců vzešlo od Muslimské rady Velké Británie (MCB), která sdružuje více než 500 mešit, vzdělávacích center a různorodých charit. Píše se v něm, že Konzervativní strana řeší problém pomocí klamů, znevažování a popírání. Strana prý „přivřela oči“ nad diskriminací, kterou zažívají lidé věřící v Mohameda a islám. Informaci přinesl server Politicshome.com.

Dále autoři dodávají, že mnoha muslimům v zemi je zřejmé, že konzervativci islamofobii tolerují, čímž jí dovolují šířit se uvnitř společnosti, a znemožňují zavedení různých opatření, která by tento typ rasismu vymýtila.

Portál Business Insider prozkoumal minulost premiéra Borise Johnsona, aby zjistil, co je na obviněních pravdy. Výsledek, k němuž server dospěl, je, že sám Johnson v minulosti přispěl k bagatelizaci problému, a dokonce ospravedlňoval islamofobii na území Spojeného království. V roce 2005 totiž na stránkách britského týdeníku The Spectator zveřejnil článek, v němž tvrdil, že je od veřejnosti naprosto normální, že se bojí islámu.

Strach je přesně to, co má Korán vzbuzovat, napsal Johnson

„Islamofobie je jedinou přirozenou reakcí lidí nemuslimského vyznání na četbu Koránu. Strach je přesně to, co má tato kniha vyvolávat,“ napsal Johnson. „Pokud mohu soudit čistě na základě textu - tedy bez ohledu na to, co se káže v mešitách - je to to nejbrutálnější sektářské náboženství ze všech, zejména ve svém krutém přístupu k nevěřícím.“ Dále zpochybňoval loajalitu britských muslimů k zemi nebo naléhal, že si lidé musí uvědomit, že islám opravdu je problém.

„Co se děje v těch mešitách a medresách? Kdy už jim někdo konečně ukáže, jak funguje 18. století, když zaspali ve středověku,“ táže se dále Johnson v evidentně vyzývavém stylu. Zakončení článku z roku 2005 míří paradoxně k těm, kteří nyní kritizují Johnsona.

„Je načase, abychom začali po Muslimské radě Velké Británie a všech kazatelích ve všech mešitách, ať už jde o extremisty či umírněné, vyžadovat, aby začali sami sebe více přizpůsobovat tomu, co považujeme za britské hodnoty. (...) muslimský klér by jako první vstřícné gesto mohl prohlásit, že zde není žádné nekonečné požehnání pro ty, co páchají sebevražedné bombové útoky, a že na nikoho potom nečeká 72 panen, že celá věc je pouze podvod, kterého se dopouštějí na lehce zmanipulovatelných lidech.“

Johnson psal svůj článek v kontextu teroristických bombových útoků, které se staly v Londýně v roce 2005 a které si vyžádaly více jak 50 mrtvých. Minulý rok byl Johnson nahlášen britské Komisi pro rovnocennost a lidská práva poté, co přirovnal muslimské ženy v burkách k bankovním lupičům a poštovním schránkám. A to v narážce na úzký pruh, který jim zůstává nezahalený.

Kontroverze se však v minulosti nevyhnuly ani Muslimské radě ve Velké Británii. Například mezi lety 2001-2007 opakovaně vyjádřila neochotu účastnit se Mezinárodního vzpomínkového dnu připomínající oběti holocaustu kvůli situaci v Palestině, či v doporučeních ohledně školství zmiňovala, že rodiče muslimských dětí by měli mít možnost odhlásit je z aktivit jako je například smíšené plavání, tancování, sexuální výchova, hudba, herectví či figurativní umění. Na návštěvách farem by bylo nevhodné, kdyby byli žáci nuceni krmit nebo se dotýkat prasat.

Publikace s názvem Vstříc většímu porozumění, kterou vydala Muslimská rada...

Publikace s názvem Vstříc většímu porozumění, kterou vydala Muslimská rada Velké Británie.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.