Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník z Londýna seděl za plánování bombových útoků. ‚Velmi nebezpečného džihádistu‘ propustili na podmínku

Usman Khan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usman Khan. | foto: ČTK

Londýn Terorista, který v pátek v Londýně zabil nožem dva lidi a jehož na místě zastřelila policie, byl v roce 2012 odsouzený za terorismus. Oznámila to v noci na sobotu londýnská policie. Útočníkem byl 28letý Usman Khan, odsouzený za plánování bombových útoků, mimo jiné na londýnskou burzu. Podle deníku The Guardian ho soudce tehdy označil za "velmi nebezpečného džihádistu".

Khanova rodina pochází z Pákistánu, on sám se podle BBC narodil ve městě Stoke-on-Trent ve středoanglickém hrabství Staffordshire, kde také žil. Podmínečně propuštěn na svobodu byl loni v prosinci a podle britských médií měl elektronický náramek.

Khan spáchal útok nožem v pátek odpoledne na mostě London Bridge. Předtím se podle The Guardian účastnil poblíž konference jako člen převýchovného programu pro vězně nazvaného Learning Together, podporovaného Cambridgeskou univerzitou. Konference se účastnily desítky lidí, včetně studentů a bývalých vězňů.

London Bridge
Prázdné autobusy stojící na London Bridge

K londýnskému útoku se v sobotu prostřednictvím své informační agentury Amaq přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Neposkytla však žádné důkazy.

Deník The Guardian v sobotu napsal, že Khan byl odsouzen v roce 2012 spolu s dalšími extremisty, kteří plánovali útoky na londýnskou burzu či Westminsterské opatství. Na ručně napsaném seznamu jejich cílů byl podle britských médií i nynější premiér Boris Johnson, který byl tehdy londýnským starostou. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí Al-Káida.

Khan spáchal útok nožem v pátek odpoledne na mostě London Bridge, v jehož blízkosti se předtím účastnil semináře resocializačního programu pro odsouzené, kde byly desítky lidí, včetně studentů a bývalých vězňů. Zabil dva lidi a tři další zranil. Jednou z obětí je mladý absolvent Cambridgeské univerzity, který se na vytváření programu pro odsouzené podílel, druhou obětí je žena. Zranění jsou mimo ohrožení života.

Britská policie též uvedla, že prohledává Khanovo bydliště v hrabství Staffordshire, aby se ujistila, že byl jediným útočníkem. V této fázi vyšetřování ale nemá indicie, že byl Khan měl spolupachatele.

Premiér Johnson už v pátek oznámil, že do ulic bude nasazeno více policistů z preventivních důvodů. Johnson se také vyslovil pro přísnější tresty pro teroristy. „Je chybou umožnit vážným a násilným zločincům předčasné propuštění z vězení a je velmi důležité, abychom tento zvyk opustili a abychom prosazovali odpovídající tresty pro nebezpečné zločince, zejména pro teroristy,“ řekl Johnson.

Johnson kvůli útoku pozastavil kampaň před parlamentními volbami, které se konají 12. prosince. Totéž udělali i opoziční labouristé.

Agentura Reuters v sobotu připomněla, že Británie začátkem listopadu po pěti letech snížila stupeň rizika ohrožení terorismem z druhého nejvyššího, „vážného“, na třetí „značné“. Tento stupeň na pětiúrovňové škále znamená, že hrozba atentátu „je pravděpodobná“, předtím byla „vysoce pravděpodobná“, uvedla agentura Reuters.

Akce ‚osamělého vlka‘?

Policie nehledá kvůli pátečnímu útoku v Londýně, při němž terorista zabil nožem dva lidi, dalšího podezřelého, uvedl v sobotu náměstek ministra bezpečnosti Brandon Lewis. Pro rozhlas BBC zároveň doplnil, že je třeba prověřit systém, který umožňuje propustit z vězení odsouzené, jako byl pachatel pátečního útoku.

Tento systém v sobotu kritizoval bývalý velitel britského protiteroristického úřadu Chris Phillips. „Odsoudíme lidi za velmi, velmi závažné trestné činy a pak je pustíme do společnosti, když jsou stále radikalizovaní,“ uvedl podle BBC a přirovnal takový postup k „ruské ruletě s lidskými životy“.

Londýnský starosta Khan uvedl, že v příštích dnech bude ulice britské metropole hlídat více policistů. Na vládních budovách v Británii jsou vlajky na půl žerdi a zrušeno bylo několik akcí kampaně před prosincovými předčasnými parlamentními volbami. Premiér Boris Johnson i lídr opozice Jeremy Corbyn už ale oznámili, že kampaň bude pokračovat „navzdory těm, kdo chtějí útočit na (britskou) demokracii“.

Londýnský starosta Khan v sobotu BBC řekl, že „příštích několik dní“ bude v ulicích metropole více policistů, aby veřejnost byla v bezpečí. Důvodem ale podle něj není další konkrétní hrozba. Starosta Londýna, kde se navíc v úterý a ve středu koná summit NATO, také uvedl, že nevidí důvod zvyšovat v Británii stupeň rizika ohrožení terorismem. Ten byl začátkem listopadu v zemi snížen z druhého nejvyššího na pětistupňové škále na třetí.

Londýnská policie v sobotu kvůli vyšetřování pátečního teroristického útoku vyzvala případné svědky události, aby se jí přihlásili. Zejména se mají ozvat lidé, kteří byli ve Fishmongers’ Hall u mostu London Bridge.

Páteční útok podle agentury Reuters zřejmě přidá další téma do kampaně před parlamentními volbami, které se konají 12. prosince a které budou mít vliv na to, jak a kdy Británie vystoupí z EU.

Podle britských médií ze sobotního programu volební kampaně zrušili mimo jiné Corbynovi labouristé dopolední mítink v hrabství Yorkshire a Liberální demokraté odvolali demonstraci Stop Brexit, která se měla konat odpoledne v Londýně.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?