Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnson ocenil odvahu veřejnosti, která se postavila teroristovi

Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson | foto: Reuters

LONDÝN Britský premiér Boris Johnson ocenil statečnost kolemjdoucích, kteří se v pátek odpoledne v Londýně na mostě London Bridge rozhodli zastavit útočícího teroristu. Johnson oznámil, že na páteční večer pozastavil kampaň před parlamentními volbami, a slíbil dopadnout každého, kdo se na přípravě útoku podílel.

„Chci vzdát hold výjimečné statečnosti těch příslušníků veřejnosti, kteří fyzicky zasáhli, aby chránili životy druhých. Pro mě jsou ukázkou toho nejlepšího z naší země a já jim jménem celé naší země děkuji,“ řekl premiér v prohlášení.

Terorista na mostě zaútočil nožem, takřka okamžitě se mu ale postavili kolemjdoucí, ke kterým se následně přidali přivolaní policisté. Ti nakonec na útočníka zastřelili.

Johnson a před ním také londýnský starosta Sadiq Khan upozornili, že civilisté se rozhodli muže zastavit nehledě na to, že měl na těle vestu s výbušninami. Policie později uvedla, že to byla atrapa. Khan čin veřejnosti označil za úžasné hrdinství.

Johnson uvedl, že podle informací policie nebezpečí už nehrozí, a dodal, že věří, že se lidé budou nyní moci vrátit zpět ke každodennímu životu. Řekl také, že mu páteční incident připomněl teroristický útok z roku 2017, kdy teroristé zaútočili na stejném mostě. Tehdy na London Bridge a v okolí přišlo o život 11 lidí včetně tří teroristů a na pět desítek osob utrpělo zranění.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...