V přístupu k potenciálně nebezpečným islamistům existují mezi jednotlivými spolkovými zeměmi velké rozdíly. Zatímco nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko v uplynulých třech letech deportovala 29 islamistů, jihoněmecké Bádensko-Württembersko 16 a Berlín deset, Porýní-Falc a Sársko žádného.
Celkem na konci září německé úřady registrovaly kolem 690 islamistů, kteří by podle nich mohli spáchat závažný trestný čin nebo i teroristický útok. Ještě v červenci loňského roku jich bylo téměř 774. Ve spolkové republice se jich tehdy nacházelo 450, z nichž 170 si odpykávalo vězeňský trest.
Kamion vjel v Berlíně do davu na vánočním trhu: nejméně 12 mrtvých a 48 raněných |
Při útoku kamionem na účastníky berlínského vánočního trhu z 19. prosince 2016 zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Čin, který spáchal radikální islamista, si také vyžádal desítky zraněných.