Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze byli zadrženi dva údajní teroristé. Měli se podílet na útocích v Německu

Česko

  11:56aktualizováno  17:25
PRAHA - V Praze byli ve středu zadrženi dva údajní teroristé, kteří tvořili společnou buňku s Iráčanem podezřelým z útoků na vlaky v Německu. Řekl to ve čtvrtek podle agentur APA a DPA rakouský ministr vnitra Herbert Kickl. Až poté česká cizinecká policie informovala veřejnost, že ve středu zadržela na pražském letišti dva cizince, kteří jsou v Rakousku podezřelí z terorismu. Iráčana podezřelého ze dvou útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu zatkla policie ve Vídni v pondělí, ve středu zadržela i jeho ženu. Oba jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Iráčan podle svého obhájce tvrdí, že s dvojicí zadrženou v Praze, ale nemá nic společného.

Příslušník zásahové jednotky cizinecké policie, ilustrační snímek. foto: AKTU.cz

Iráčana podezřelého ze dvou útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu zatkla policie ve Vídni v pondělí, ve středu zadržela i jeho ženu. Oba jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Iráčan podle svého obhájce tvrdí, že s dvojicí zadrženou v Praze, ale nemá nic společného.

„Právě ve středu byli v Praze, v Česku, zadrženi další dva údajní teroristé, s nimiž tento Iráčan tvořil společnou buňku,“ citovala DPA z Kicklova vystoupení v rakouském parlamentu.

Mluvčí českého policejního prezidia Eva Kropáčová sdělila, že zadržená dvojice je nyní v policejní cele a o jejím vydání do Rakouska rozhodne soud. „Můžeme potvrdit, že policisté z cizinecké policie včera (ve středu) na letišti Václava Havla v Praze na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného vídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boji proti terorismu, zadrželi krátce po příletu do České republiky dva cizince,“ uvedla Kropáčová.

Cestující zachránila technická závada

Dvaačtyřicetiletý Iráčan zadržený ve Vídni podle německého státního zastupitelství zjevně sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě. 

Cizinecká policie se záležitost nechtěla blíže komentovat. „Jedná se o velmi citlivé informace a Policie ČR se k tomuto nebude dále vyjadřovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz její mluvčí Robert Vaněk.

Iráčan je mimo jiné podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk. Vznikla jen hmotná škoda.

Iráčan je mimo jiné podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk. Vznikla jen hmotná škoda.

V druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide.

Policie zadržela i Iráčanovu manželku, oba čelí podezření z teroru

Zadržený Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až doživotí. Ve středu zadržela rakouská policie také jeho manželku. Na oba ve čtvrtek soud uvalil vyšetřovací vazbu. Mluvčí soudu Christina Salzbornová podle APA uvedla, že podezření z teroru čelí oba manželé.

Muž se k činům, které mu jsou kladeny za vinu, již ve středu přiznal, podle čtvrtečního sdělení soudu ale nadále odmítá, že jeho motiv byl teroristický. A odmítá i to, že by měl v úmyslu někoho zabít. Jeho manželka se podle Salzbornové k obvinění dosud nevyjádřila.

Podle obhájce Wolfganga Blaschitze zadržený Iráčan tvrdí, že jednal zcela sám. U soudu, který rozhodoval o jeho vazbě, uvedl, že jeho motiv byl politický. „Chtěl vyslat signál, protože se Německo podílelo na válečných operacích proti Iráku, jeho vlasti. Zabít ale při útocích nechtěl nikoho,“ řekl Blaschitz. Jeho klient u soudu rovněž odmítl, že by měl něco společného s dvojicí zadrženou na letišti v Praze.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat