Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chybí sdílení informací. Zpráva EU ukazuje, jak teroristé zneužili bezpečnostní díry

Svět

  18:01
PRAHA - Neveřejná zpráva Bezpečnostní unie Evropské komise zkoumající teroristické útoky v Berlíně, Paříži a Bruselu unikla do médií. Podle serveru the Guardian upozorňuje na díry v zabezpečnění Schengenského prostoru a schopnostech bezpečnostních služeb monitorovat pohyb dovnitř a ven z Evropy. Zpráva kritizuje Schengenský hraniční kodex, že neumožňuje sdílení informací o trestních záznamech.

Ostnatý drát a železné sloupy. Maďarští vojáci staví plot na hranicích s Chorvatskem. foto: Reuters

Dokument, získaný serverem the Guardian uvádí, že všichni, kteří spáchali, nebo se snažili spáchat nějaký z rozsáhlých teroristických útoků v posledních letech, překročili vnější hranici EU „v určitém okamžiku před spácháním jejich útoků“.

Autoři zprávy poukazují na fakt, že i občané Evropské unie, na které byl vypsán evropský zatýkací rozkaz, byli schopni volně vstoupit na kontinent, nebo jej opustit, „aniž by byli zadrženi v důsledku nesystematické kontroly občanů EU“.

Na Abdelhamida Abaaouda, který je podezřelý řízení teroristických útoků v Paříži v roce 2015, byl vydán jak evropský, tak i mezinárodní zatykač. I tak byl schopen v březnu 2013 dvakrát vycestovat z Belgie do Sýrie a následně se do Evropy vrátit. Poprvé podnikl cestu přes Egypt a podruhé letěl z Kolína nad Rýnem do Istanbulu.

Kamion vjel do davu na vánočním trhu v Berlíně a podle svědků jel ještě...
Francouzský policista odvádí zkrvaveného muže od koncertního sálu Bataclán.

Současný systém podle zprávy totiž neumožňuje ani vyhledávání napříč národními databázemi, které obsahují biometrická data, jako například otisky prstů. Schengenský hraniční kodex podle autorů také „neumožňoval systematické konzultace“ národních i mezinárodních databázích. Ponechával tak bezpečnostní složky bez možnosti prověřovat a zabránit tím krveprolití.

Anis Amri, který zabil 12 lidí minulý prosinec, když najel s nákladním automobilem do davu na vánočních trzích v Berlíně, byl neúspěšným žadatelem o azyl v Itálii. Později vstoupil do Německa ze Švýcarska i přesto, že byl podezřelý z terorismu. Aby se vyhnul zadržení, používal několik falešných jmen.

Pracovní skupina, která zprávu připravila, také varuje před selhání ve sdílení informací mezi členskými státy o idividuích, která představují potenciální risk. „Mnoho jednotlivců zapojených v nedávných teroristických útocích v EU mělo kriminiální záznamy,“ stojí ve zprávě.

Evropská komise by podle návrhu ve zprávě měla ustanovit Evropský informační systém policejních záznamů, aby národní policejní složky mohly sdílet informace o podezřelých. „V současnosti je záměrem Evropské komise vytvořit projekt, který by umožnil bezpečnostním silám zjistit, jestli má daná osoba záznam v trestním rejstříku v některé ze zemí EU,“ píše deník the Guardian.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat