Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Macron vyzval k boji proti islamistům v Sahelu, chce místním nabídnout perspektivu. Chválil i Česko

Francouzský prezident Emmanuel Macron. foto: Reuters

Paříž/Ndjamena - Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterním vystoupení na summitu zemí skupiny G5 Sahel (Čad, Mauritánie, Niger, Burkina Faso a Mali) naléhal na zesílení boje proti skupinám islamistů napojených na teroristickou síť Al-Káida a na obnovu státní moci v oblastech, odkud se vlády dříve stáhly. Uvedla to agentura AFP.
  14:35

Macron, který se summitu západoafrických zemí zúčastnil prostřednictvím videohovoru, podle agentury DPA ocenil mimo jiné i české zapojení do protiteroristické operace na západě Afriky.

Macron ocenil, že od loňského summitu v Pau na jihozápadě Francie, kde ohlásil vznik společného velení a vyslání dalších francouzských posil do západní Afriky, se podařilo dosáhnout „skutečných výsledků“ v oblasti, kde se stýkají hranice tří států: Mali, Nigeru a Burkiny Faso. 

Čína chce oživit vztahy se státy střední a východní Evropy. Na summitu 17+1 přislíbila zemím své vakcíny

Hlavní protivník, sahelská odnož Islámského státu (francouzskou zkratkou EIGS), podle prezidenta utrpěl citelné ztráty. Avšak skupiny napojené na Al-Káidu nadále představují hrozbu pro region. Macron slíbil podniknout „zesílenou akci“, která by těmto organizacím měla „useknout hlavu“.

Prezident se nezmínil o zmenšení sil nasazených do protiteroristické operace Barkhane, upozornila AFP a dodala, že do této francouzské operace v subsaharském Sahelu je nasazeno přibližně 5 100 vojáků. Jako odvážné uvítal rozhodnutí čadského prezidenta vyslat do oblasti bojů 1 200 vojáků.

Macron také ocenil silnou mobilizaci mezinárodního společenství a poděkoval evropským zemím, které se podílejí na novém uskupení speciálních sil Takuba. Tyto země, mezi kterými je i Česká republika, podle Macrona byly ochotny „společně sdílet riziko největších obětí, které přinášejí naši vojáci“. DPA připomněla, že do uskupení Takuba vojáky vyslalo Švédsko, Estonsko, Česko a Portugalsko.

Soud podmíněně propustil z vězení džihádistu z Plzeňska, před několika lety se chtěl přidat k Islámskému státu

Kromě vojenského aspektu boje proti teroristům prezident naléhal i na nezbytnost poskytnout místním obyvatelům perspektivu, včetně obnovení bezpečnosti, služeb veřejnosti. Vyzval také k investicím v dosud opomíjených končinách.

AFP poznamenala, že navzdory taktickým úspěchům v boji proti islamistům zůstává celkový obrázek situace v Mali, Nigeru a Burkině Faso velice pochmurný. Už více než osm let prakticky neuplyne den bez ozbrojeného útoku či výbuchu podomácky zhotovené nálože či bez útoku na civilisty. Minulý měsíc počet uprchlíků z regionu překročil hranici dvou milionů.

Vyslání až šesti desítek českých vojáků z elitní jednotky speciálních sil z Prostějova do boje proti terorismu v Africe schválili čeští poslanci loni v říjnu, senátoři již v srpnu.

Česká armáda má v Mali také vojáky, kteří se podílejí na výcviku a na ochraně výcvikové mise Evropské unie.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat