Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzky z Islámského státu drží hladovku. Touží po návratu ze Sýrie do vlasti, kde chtějí před soud

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lenka Klicperová

Paříž  Protestní hladovkou se od neděle snaží dosáhnout svého vydání zpět do Francie desítka žen, které jsou nyní i s dětmi v Sýrii v táboře pro lidi spojované s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Paříž ale trvá na tom, že dospělé ženy mají stanout před soudem v Sýrii. Kurdské úřady je však podle AFP soudit nemohou a žádají, aby je převzala a soudila Francie.

Skupina do Francie málem odcestovala už na začátku roku 2019, francouzská vláda tehdy ale na poslední chvíli krok odvolala, podle listu Libération pod tlakem veřejného mínění. Paříž už několik let důsledně posuzuje zvlášť každý případ osob, které z Francie odešly žít či bojovat do oblastí ovládaných v minulých letech organizací IS. Doposud bylo z této skupiny navráceno do Francie 35 dětí. Jednalo se o sirotky nebo děti, jejichž matky byly ochotné děti poslat do Francie samotné, píše list Libération.

„Po letech čekání a s nulovou vidinou na soud přímo zde tyto ženy usoudily, že nemají jinou možnost, než přestat přijímat potravu,“ uvedli podle AFP zástupci několika zadržených žen Marie Doséová a Ludovic Rivire. „Ve zvukové zprávě zaslané blízkým ženy vysvětlily, že již nesnesou pohled na své trpící děti, chtějí přijmout zodpovědnost a být souzeny za své činy ve Francii,“ napsali v prohlášení právníci.

O repatriaci by musel osobně rozhodnout Macron

Zhruba 80 žen, které se přidaly k Islámskému státu, a 200 dětí je zadržováno v syrském táboře pod kurdskou správou. Podle listopadové zprávy Mezinárodního výboru červeného kříže (CICR), který v oblasti působí, děti trpí podvýživou, respiračními obtížemi a jsou drženy v „nelidských hygienických podmínkách“.

O změně v přístupu k posuzování případů lidí z Francie, kteří odešli bojovat za islámský stát nebo ho jinak podpořili, by podle listu Libération musel rozhodnout přímo prezident Emmanuel Macron.

„Za tu dobu, kdy zpravodajské služby a antiterorističtí soudci říkají, že je třeba je repatriovat, by už bylo načase, aby se (Emmanuel Macron) rozhodl. Nechat situaci takto vyhnívat není v souladu s obrazem právního státu,“ uvedl francouzský poslanec a právník Pierre Morel-A-L’Huissier, který podporuje vydání francouzských vězňů ze Sýrie.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...