Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Francouzky z Islámského státu drží hladovku. Touží po návratu ze Sýrie do vlasti, kde chtějí před soud

Svět

  11:11
Paříž - Protestní hladovkou se od neděle snaží dosáhnout svého vydání zpět do Francie desítka žen, které jsou nyní i s dětmi v Sýrii v táboře pro lidi spojované s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Paříž ale trvá na tom, že dospělé ženy mají stanout před soudem v Sýrii. Kurdské úřady je však podle AFP soudit nemohou a žádají, aby je převzala a soudila Francie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Lenka Klicperová

Skupina do Francie málem odcestovala už na začátku roku 2019, francouzská vláda tehdy ale na poslední chvíli krok odvolala, podle listu Libération pod tlakem veřejného mínění. Paříž už několik let důsledně posuzuje zvlášť každý případ osob, které z Francie odešly žít či bojovat do oblastí ovládaných v minulých letech organizací IS. Doposud bylo z této skupiny navráceno do Francie 35 dětí. Jednalo se o sirotky nebo děti, jejichž matky byly ochotné děti poslat do Francie samotné, píše list Libération.

Při útocích ruské armády v Sýrii zemřelo nejméně 21 bojovníků Islámského státu

„Po letech čekání a s nulovou vidinou na soud přímo zde tyto ženy usoudily, že nemají jinou možnost, než přestat přijímat potravu,“ uvedli podle AFP zástupci několika zadržených žen Marie Doséová a Ludovic Rivire. „Ve zvukové zprávě zaslané blízkým ženy vysvětlily, že již nesnesou pohled na své trpící děti, chtějí přijmout zodpovědnost a být souzeny za své činy ve Francii,“ napsali v prohlášení právníci.

O repatriaci by musel osobně rozhodnout Macron

Macron vyzval k boji proti islamistům v Sahelu, chce místním nabídnout perspektivu. Chválil i Česko

Zhruba 80 žen, které se přidaly k Islámskému státu, a 200 dětí je zadržováno v syrském táboře pod kurdskou správou. Podle listopadové zprávy Mezinárodního výboru červeného kříže (CICR), který v oblasti působí, děti trpí podvýživou, respiračními obtížemi a jsou drženy v „nelidských hygienických podmínkách“.

O změně v přístupu k posuzování případů lidí z Francie, kteří odešli bojovat za islámský stát nebo ho jinak podpořili, by podle listu Libération musel rozhodnout přímo prezident Emmanuel Macron.

„Za tu dobu, kdy zpravodajské služby a antiterorističtí soudci říkají, že je třeba je repatriovat, by už bylo načase, aby se (Emmanuel Macron) rozhodl. Nechat situaci takto vyhnívat není v souladu s obrazem právního státu,“ uvedl francouzský poslanec a právník Pierre Morel-A-L’Huissier, který podporuje vydání francouzských vězňů ze Sýrie.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...