Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Francouzský expremiér Fillon poputuje do vězení. Fiktivně zaměstnával manželku

Svět

  14:37aktualizováno  16:20
Paříž - Za zpronevěru veřejných prostředků v pondělí francouzský soud uložil bývalému premiérovi Françoisi Fillonovi pětiletý trest vězení, z toho tři roky s podmínkou. Jeho manželka, kterou Fillon fiktivně zaměstnával, dostala jako komplic tříletý podmínečný trest. Kromě toho musí každý zaplatit pokutu 375 000 eur (přes deset milionů Kč), informovaly tiskové agentury.

Francois Fillon zvítězil v pravicových primárkách foto: Reuters

Ve Francii končí soud s expremiérem Fillonem. Fiktivně zaměstnával rodinu, to není ale vše

Manželé se proti rozsudku odvolají, oznámil krátce po výroku soudu jejich advokát Antonin Levy, podle něhož je rozsudek nespravedlivý a měl by se konat nový proces.

Skandál kolem podvodnému fiktivního zaměstnávání manželky Penelope otřásl v roce 2017 šancemi konzervativce Fillona na úspěch v prezidentských volbách, což otevřelo cestu k vítězství centristickému kandidátovi Emmanuelu Macronovi.

Soud 66letého Fillona usvědčil, že zneužil veřejné prostředky k vyplácení odměn své ženě a dětem za práci, kterou nevykonaly. Čtyřiašedesátiletá Penelope Fillonová byla označena za komplice.

Bývalý francouzský premiér François Fillon
Voličky konzervativce Francoise Fillona vylepují na ulici jeho plakáty.

Rodina se podvodným zaměstnáváním podle francouzské justice od roku 1998 obohatila dohromady o více než milion eur (skoro 27 milionů Kč).

Skandál propukl tři měsíce před prezidentskými volbami v roce 2017, kdy o podezřeních psala francouzská média. Fillon byl původně pokládán za favorita voleb, ale nakonec skončil až třetí.

Politik, který v letech 2007 až 2012 zastával funkci premiéra, po skandálu opustil francouzskou politiku.

Podrobnosti smluv určoval manžel, uvedla Fillonová

Samotný soudní proces se konal od února do března a v centru pozornosti byla role Penelope Fillonové. Soud měl určit, zda se v jejím případě jednalo o aktivity související s tradiční rolí partnerky zvoleného politika, nebo o placenou práci. Podle obžaloby šlo o podvodné praktiky.

Fillonová u soudu vysvětlovala, jak se už před mnoha lety rozhodla podporovat kariéru svého manžela tím, že pracovala jako asistentka poslance. Její práce prý spočívala hlavně v reportování o místních záležitostech ve Fillonově volebním okrsku, vyřizování pošty, setkávání s občany a v přípravě projevů. To jí údajně umožnilo pružnou pracovní dobu a vychovávat pět dětí na venkovském sídle Fillonových. Podrobnosti příslušných pracovních smluv podle ní určoval manžel.

Fillon se omluvil, že zaměstnával manželku a děti

Obžaloba však poukazovala na neexistenci skutečných důkazů o její práci, včetně absence výkazů o dovolených. Její mzda dosahovala až devítinásobku té minimální.

Prokurátor Aurélien Létocart argumentoval tím, že „setkávání s voliči, vyprovázení dětí do školy, chození na nákupy nebo čtení pošty není zamýšleno jako placená práce“.

Létocart dále poukázal na to, že Fillon měl „hluboký pocit beztrestnosti, jistoty, že jeho postavení každého odradí od toho, aby ho zažaloval“. Přístup Fillona, který „učinil z bezúhonnosti svou obchodní značku“, byl podle Létocarta cynický.

François Fillon trval na tom, že zaměstnání jeho ženy bylo skutečné a s poukazem na dělbu moci tvrdil, že justice nemůže zasahovat do toho, jak si zákonodárce zorganizuje práci ve své kanceláři.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...