Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

EU žádá Spojené státy, aby povolily vývoz vakcíny AstraZeneca. V Americe ještě nebyla schválena

Vakcína firmy AstraZeneca foto: Reuters

Brusel - Evropská komise chce po Spojených státech, aby povolily vývoz vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca do Evropy. Napsal to deník Financial Times. EU také žádá, aby Washington umožnil volné dodávky účinných látek pro výrobu preparátů typu mRNA.
  14:51

Současně ale Brusel hodlá prodloužit platnost pravidel, jež umožňují omezit vývoz přípravků z EU. USA vakcínu od AstraZenecy zatím nepoužívají, protože nebyla schválená tamním regulátorem.

Válka o vakcinační materiál? Výrobci upozorňují, že hrozí prodlevy kvůli omezení vývozu z USA

„Domníváme se, že můžeme spolupracovat s USA na tom, aby vakcíny vyrobené či zabalené ve Spojených státech mohly posloužit k naplnění smluvních závazků výrobců očkovacích látek s EU,“ sdělila Evropská komise listu Financial Times. Evropská komise se chce tématem zabývat při nejbližším jednání s americkými představiteli.

Jednání se mají týkat především preparátu od společnosti AstraZeneca, která se zavázala dodat EU v druhém čtvrtletí letošního roku 90 milionů dávek vakcíny. Část dodávky ale bude muset britsko-švédská firma vyrobit mimo EU. Spojené státy objednaly 300 milionů dávek od této společnosti. Vakcínu zatím nepoužívají, protože nebyla registrována tamním regulátorem.

Sputnik není jen vakcínou, stal se nástrojem hybridní války, řekl slovenský ministr. Matovič tvrzení odmítá

Washington zatím nemíní zrušit exekutivní příkaz vydaný bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, podle kterého by vakcíny vyrobené v USA měly primárně směřovat na domácí trh. „První prioritou prezidenta (Joea Bidena) je, aby očkování bylo dostupné pro všechny Američany,“ uvedl listu jeden z představitelů Bílého domu.

Brusel chce také jednat o dodávkách účinných látek pro přípravky typu mRNA, jakou jsou očkovací látky od společností Moderna či Pfizer a BioNTech. Evropská komise žádá, aby dodávky americké úřady neomezovaly. „Evropská unie a Spojené státy jsou vzájemně závislé na dodávkách klíčových komponentů pro výrobu (vakcín) a spolupráce je proto zásadní,“ uvedl Bílý dům.

Brusel se chystá prodloužit do konce června platnost pravidel, která umožňují omezit či zakázat vývoz vakcín do nečlenské země. Pravidlo bylo poprvé použito ve čtvrtek, když italská vláda zamezila vývozu 250 000 dávek preparátu od společnosti AstraZeneca do Austrálie.

Itálie zablokovala export vakcíny AstraZeneca do Austrálie. Jako první stát využila nová pravidla EU

Evropská unie se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců. Nejvíce vyostřený spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností. Od konce ledna do začátku března EU udělila 174 povolení k vývozu vakcín do 29 nečlenských zemích. Jednalo se o miliony dávek, a to hlavně od konsorcia společností Pfizer a BioNTech.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...