Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nejen Podněstří. Další moldavský region volá na pomoc Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se v rámci Světového festivalu mládeže u Soči sešel 6. března 2024 s Jevgenií Gutulovou, šéfkou poloautonomní oblasti Gagauzie v Moldavsku. foto: AP

Po žádosti moldavského Podněstří ovládaného separatisty a ruskou posádkou o pomoc Moskvy slíbil prezident Vladimir Putin „podporu“ také Gagauzii. To je autonomní oblast na jihu Moldavska, v níž žije většinově obyvatelstvo spřízněné s Turky. Od minulého týdne je šéfka regionu Jevgenie Gutulová v Rusku, kde se setkala s Putinem.
  18:21

Na sociální síti Telegram uvedla, že ruskému vůdci referovala „o nezákonných akcích úřadů v Moldavsku“, které obvinila z toho, že se Gagauzům mstí za jejich občanskou angažovanost a „loajalitu k národním zájmům“. Tím měla na mysli proruské a proturecké směřování.

Gutulová si zejména postěžovala, že Kišiněv odebírá orgánům oblasti pravomoci a omezuje jejich rozpočet. Také prý „porušuje zákonná práva, vyvolává nestabilitu“ nejen v Gagauzii, ale i v celé zemi.

„Ruský vůdce slíbil, že podpoří Gagauzii a gagauzský lid při obraně našich legitimních práv, pravomocí a pozic na mezinárodní scéně,“ řekla Gutulová po setkání s Putinem.

Červená značka ukazuje, kde leží Gagauzie, hnědá, kde je Podněstří:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Gutulová vybudovala svou politickou kariéru jako proruská aktivistka. Ke kandidatuře na guvernérku ji podpořil místní oligarcha Ilan Sor a ruská komunita. Během předvolební kampaně slibovala, že postaví letiště, zvýší platy státním zaměstnancům o třetinu a zřídí například velký zábavní park. Setkala se s kritikou médií, že na to nemá region žádné peníze a že navíc slibuje něco, co není v guvernérské pravomoci.

V šlépějích Podněstří

Gagauzské vedení se svým nynějším krokem připojilo k „iniciativě“ politiků v moldavském separatistickém regionu Podněstří. I oni se obrátili na Putina, aby je „ochránil“ před „tlakem“ z Moldavska. Moldavská vláda uvedla, že nehrozí eskalace, separatisté a Rusko se podle ní pokouší vyvolat hysterii. Podle ruských činitelů je ochrana zájmů obyvatel Podněstří je jednou z priorit Ruska.

Podněsterští separatisté obvinili Kišiněv, že rozpoutal proti Podněstří „ekonomickou válku“ a blokuje životně důležitý import s cílem proměnit ho v „ghetto“.

Proruský separatistický region se od Moldavska odtrhl na začátku 90. let. Kromě Moldavska sousedí s ukrajinskou Oděskou oblastí. Rusko by tedy na Ukrajinu mohlo zaútočit z další neočekávané strany, upozorňují analytici. V Podněstří má asi 1700 vojáků a muniční sklad.

Gagauzie jako autonomní územní celek vznikla na jihu Moldavska v roce 1994. Kišiněv se k tomu odhodlal, aby se vzhledem k etnicky motivovanému napětí v regionu vyhnul ozbrojenému konfliktu podobnému tomu, který se odehrál dříve právě v Podněstří. V Gagauzii žije zhruba 134 tisíc obyvatel, z nichž přes 82 procent tvoří Gagauzové. Většinou se hlásí k pravoslavnému křesťanství, nikoli k islámu.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...