Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čelíme epidemii eboly nevídaného rozsahu, varují Lékaři bez hranic

U tohoto guinejského muže se projevily příznaky krvácivé horečky ebola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U tohoto guinejského muže se projevily příznaky krvácivé horečky ebola. | foto: ČTK

MONROVIA/KONAKRY Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic označila nynější epidemii eboly, která vypukla v Guineji a rozšiřuje se do okolních oblastí, za nevídanou. Počet mrtvých v zemi podle agentury Reuters stoupl na 80, první případy hlásí sousední Libérie a Sierra Leone. Senegal už uzavřel pozemní hranici.

Kromě toho je v Guineji dalších 122 případů podezření na ebolu. Nejvíce potvrzených případů je na jihovýchodě země, ale osm je jich už také v hlavním městě Konakry.

Experti rovněž prověřují podezřelé případy úmrtí nejen v Libérii, ale také v sousedním státu Sierra Leone, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde zatím o celkem 11 případů úmrtí ve městech na severu Sierry Leone a Libérie; států, které sdílejí hranici s Guineou na jihovýchodě.

"Maso z buše": veverky, opice, dikobrazi a netopýři u silnice v africké Guineji. Vědci se domnívají, že právě konzumace lesní zvěře může způsobovat šíření viru ebola.

Jenom v Libérii minulý týden zemřelo pět lidí s příznaky eboly. Testy provedené ve Francii prokázaly, že nejméně dva pacienti byli nakaženi smrtícím virem.

Šíření nemoci do Libérie a Sierry Leone vyvolává obavy. Ebola patří mezi nejsmrtelnější nemoci, jaké lidstvo zatím zná - a západní kout Afriky je velmi chudou oblastí, jejíž zdravotnické systémy nejsou na zvládnutí epidemie dostatečně připravené.

Z obavy před šířením nemoci už v sobotu uzavřel Senegal pozemní hranici s Guineou a zrušil týdenní trhy nedaleko hranic, kde se prodávaly čerstvé produkty z Guineje.

Pracovníci organizace Lékaři bez hranic instruují, jak se správně chránit před nákazou virem ebola.

Pracovníci organizace Lékaři bez hranic instruují, jak se správně chránit před nákazou virem ebola.

"Stojíme tváří v tvář epidemii eboly dosud nevídaného rozsahu, pokud jde o počet míst, kde se najednou vyskytuje," uvedl v úterý koordinátor Lékařů bez hranic v Konakry Mariano Lugli. Předchozí výskyty byly geograficky omezené a odehrávaly se na odlehlejších místech, což komplikuje snahu o zvládnutí epidemie.

V Guineji se přitom šíří ebola typu Zair, což je "vůbec nejagresivnější a nejsmrtelnější forma nemoci zabíjející devět z deseti pacientů", řekl jeden z epidemiologů Lékařů bez hranic Michel Van Herp.

Virus ebola

  • Ebola je virové onemocnění ze skupiny krvácivých (hemoragických) horeček, které napadá lidi a některé další primáty.
  •  Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Jeho původcem je filovirus ebola.
  • Virus Ebola se poprvé objevil v roce 1976. Mortalita epidemií je 50-90 procent.
  • Místem epidemií jsou především africké země.
  • Jsou známy 4 kmeny, dva z nich (Ebola-Zair a Ebola-Súdán) napadají člověka, jeden opice (Ebola-Reston). Čtvrtý kmen (Ebola-Pobřeží slonoviny) byl dosud pozorován jen jednou, když došlo k jednomu přenosu choroby z pitvaného šimpanze na člověka.
  • Jméno ebola bylo převzato od řeky, která protéká oblastí, v níž propukla první epidemie této nemoci.

Lékaři bez hranic postupně posilují své týmy v Guineji. Do konce týdne má v zemi působit zhruba 60 mezinárodních spolupracovníků. Terénní týmy tvoří lékaři, zdravotní sestry, epidemiologové, odborníci na vodu a sanitaci i antropologové.

Kromě zdravotnických týmů vyslali Lékaři bez hranic do země více než 40 tun zdravotnického materiálu a vybavení, s jehož pomocí se pokusí zastavit šíření nemoci.

Krvácivá horečka, která se nedá vyléčit

Ebola byla poprvé zaznamenána v roce 1976 a od té doby si celkem vyžádala více než 1500 obětí. Jde o velmi nakažlivý virus, který způsobuje krvácivou horečku a smrt až u 90 procent pacientů. Proti ebole není známa protilátka a nemoc se nedá léčit, lze jen zmírnit její příznaky. Mezi primáty a také mezi lidmi se šíří přímým kontaktem, například krví a tělesnými sekrety, ale také pohlavním stykem či kontaktem s ostatky zemřelých.

Pokud se u všech obětí potvrdí smrt na ebolu, bude se jednat o nejhorší epidemii tohoto viru od roku 2007, kdy v Kongu zemřelo 187 lidí.

Na nebezpečí epidemie způsobené virem ebola upozornilo i české ministerstvo zahraničí. V prohlášení doporučilo českým občanům při návštěvě Guineje "omezit cesty do postižených oblastí, pravidelně sledovat média a respektovat doporučení místních orgánů."

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...