24. února 2010 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Haiti propustí dvě americké misionářky, 33 dětí prý neunesly

Američanka Laura Silsby byla zadržena za údajný pokus o únos 33 dětí z Haiti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američanka Laura Silsby byla zadržena za údajný pokus o únos 33 dětí z Haiti. | foto: Reuters

PORT-AU-PRINCE Dvě americké misionářky doposud držené v haitském vězení kvůli podezření z únosu 33 dětí budou prý tento týden propuštěny na svobodu. Přesný termín však zatím nebyl oznámen.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na rozhodnutí soudu v Port-au-Prince, který neshledal důvody pro jejich další zadržování.

Osm jejich kolegů z baptistické církve, původně také vyšetřovaných, odcestovalo ze zemětřesením postiženého Haiti do USA již minulý týden.

"Nenašli jsme nic, co by mohlo naznačovat pochybení na straně Američanů," řekl vyšetřující soudce Bernard Sainvil. Podle něj by misionářky mohly být propuštěny tento týden. "Případ se tento týden ukončí, protože nemáme žádný důvod v něm pokračovat," uvedl soudce poté, co podezřelou Lauru Silsbyovou a Charisu Coulterovou vyslechl.

Desetičlenná skupina, sestávající převážně z příslušníků baptistické církve, která působila na Haiti zasažené 12. ledna zemětřesením, byla obviněna z únosu 33 dětí. Bez příslušných dokumentů se je snažili dostat z Haiti do sousední Dominikánské republiky. Zadrženi byli 29. ledna na hranicích mezi oběma státy. Tvrdili, že se snažili pomoci sirotkům, později se však ukázalo, že všechny z těchto dětí své rodiče mají. Američané se hájili tím, že měli s dětmi dobré úmysly a že je pouze chtěli převézt do útulku v zahraničí.

Osm zadržených misionářů se vrátilo do USA již 18. února, vedoucí skupiny Laura Silsbyová a její zástupkyně Charisa Coulterová však musely ještě v Port-au-Prince zůstat kvůli dalšímu vyšetřování.

Šéfka misijního týmu v úterý v soudní síni soudci poděkovala za to, že chtěl odhalit pravdu. "Doufám, že budeme propuštěny, protože jsme neudělaly nic špatného," řekla Silsbyová předtím, než ji stráž odvedla zpět do cely.

ČTK, Lidovky.cz