18. března 2010 7:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Haitské úřady vrátily rodinám děti, které chtěli vyvézt američtí misionáři

Haitské úřady vrátily rodinám všech 33 dětí, které se pokusili ze země vyvézt američtí misionáři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Haitské úřady vrátily rodinám všech 33 dětí, které se pokusili ze země vyvézt američtí misionáři. | foto: Reuters

PORT-AU-PRINCE Haitské úřady vrátily rodičům všech 33 dětí, které skupina amerických misionářů chtěla vyvézt ze země po katastrofálním zemětřesení z 12. ledna. Děti byly po zadržení skupiny na haitsko-dominikánské hranici umístěny v SOS dětské vesničce na Haiti.

Rodiny dostaly na každé dítě pomoc asi 9200 Kč a mají slíbenou psychologickou asistenci. Agentuře AFP to dnes řekla mluvčí SOS vesniček Line Wolfová Nielsenová.

"Rodiny se opět shledaly se svými dětmi. Žádné z dětí nebylo sirotek," prohlásila Wolfová Nielsenová.

Každá rodina podle ní dostala k dítěti jednorázovou pomoc 15.000 gurdů (asi 9.500 Kč) a americká organizace Care slíbila poskytnout dětem psychologickou podporu pro opětné začlenění do rodin.

Právě tvrzením, že jde o sirotky, kterým chtějí poskytnout humanitární azyl, se misionáři hájili při zadržení. Desetičlenná skupina, sestávající převážně z příslušníků baptistické církve, která působila na Haiti, se s 33 dětmi snažila bez příslušných dokumentů dostat z Haiti do sousední Dominikánské republiky. Zadrženi byli 29. ledna na hranicích mezi oběma státy. Když se později se však ukázalo, že všechny z těchto dětí své rodiče mají, hájili se Američané tím, že měli s dětmi dobré úmysly a že je pouze chtěli převézt do útulku v zahraničí.

Osm zadržených misionářů bylo propuštěno již 18. února a vrátilo se do USA, později byla propuštěna i zástupkyně vedoucí skupiny Charisa Coulterová.

Sama vedoucí skupiny Laura Sylsbyová je dále držena v Port-au-Prince kvůli dalšímu vyšetřování. Soud sice 23. února rozhodl také o jejím propuštění, neuvedl však přesně, kdy se tak stane.

ČTK, Lidovky.cz