Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harrymu a Meghan se narodila zdravá dcera. Nese jméno Lilibet Diana na počest princovy matky a královny Alžběty

Svět

  18:19aktualizováno  21:51
Santa Barbara (USA) - Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali ji Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová. První jméno je na počest současné královny Alžběty II., kterou rodina v soukromí oslovuje Lilibet. Druhé jméno vybrali na počest Harryho matky, zesnulé princezny Diany. O narození informovala světová média, páru již gratulovala britská královská rodina i britský premiér Boris Johnson.

ilustrační snímek foto: Reuters

Lilibet Diana se narodila v pátek před polednem místního času v nemocnici Cottage Hospital v Santa Barbaře v Kalifornii, kde pár žije. Holčička váží 3,5 kilogramu a matka i dítě jsou v pořádku, píše list Variety.

„Vévoda a vévodkyně vám děkují za všechna milá přání a modlitby a těší se na čas společně strávený v kruhu rodiny,“ píše se v prohlášení páru.

Harry a Meghan již mají syna Archieho, který se narodil v květnu 2019. Druhé těhotenství veřejnosti oznámili letos v únoru. Lilibet je jedenácté pravnouče královny Alžběty II. a je osmá v pořadí na britský trůn. Zatím ovšem nebude mít titul princezny, ten jí připadne až po smrti královny, když na britský trůn usedne princ Charles. Vyžadují to tak pravidla, která před více než 100 lety stanovil král Jiří, píše BBC.

Syn Archie Mountbatten-Windsor

Princ Harry s manželkou Meghan a synem Archiem letos Vánoce slaví mimo Británii.
Prince Harry a Meghan se synem Archiem při křtinách.

Mezi prvními gratulanty byla panovnice Alžběta II., která Harrymu a Meghan popřála jménem celé rodiny, s níž má ovšem princ Harry napjaté vztahy, a vyjádřila radost z narození pravnučky. „Královna, princ z Walesu a vévodkyně z Cornwallu a vévoda a vévodkyně z Cambridge byli informováni a jsou potěšeni zprávou o narození dcery vévody a vévodkyně ze Sussexu,“ zněla oficiální gratulace.

O něco méně formální gratulace zazněla od předsedy vlády Johnsona, který ovšem také stručně páru blahopřál „k narození dcery“. Za „skvělou zprávu“ informaci označil vůdce opozičních labouristů Keir Starmer.

Harry a Meghan mají v poslední době s monarchií poměrně napjaté vztahy, v únoru se definitivně vzdali svých povinností a práv jako členů královské rodiny a přestěhovali se do Spojených států, odkud Meghan pochází. Velký rozruch způsobil také rozhovor, který pár v březnu poskytl americké televizní moderátorce Oprah Winfreyové. Meghan, která je rasově smíšeného původu, si v rozhovoru mimo jiné postěžovala, že se nejmenovaný člen královské rodiny ptal, jak tmavou pleť může mít její syn, až se narodí. Uvedla také, že intenzivní tlak okolí i médií ji dohnal až k myšlenkám na sebevraždu.

Podle agentury Reuters je načasování i forma oznámení důkazem, že Harry a Meghan si zvolili vlastní cestu, stranou od britské monarchie. Když své tři potomky porodila vévodkyně Kate, manželka prince Williama, pár pokaždé společně s novorozencem předstoupil před fotografy a novináře ještě cestou z porodnice, jen několik hodin po porodu. Harry a Meghan naopak informaci sdělili veřejnosti prostřednictvím psaného prohlášení a téměř dva dny po narození, navíc ani nezveřejnil fotografii dcery Lilibet, srovnává obě situace Reuters.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat