Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Harrymu a Meghan se narodila zdravá dcera. Nese jméno Lilibet Diana na počest princovy matky a královny Alžběty

Svět

  18:19aktualizováno  21:51
Santa Barbara (USA) - Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali ji Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová. První jméno je na počest současné královny Alžběty II., kterou rodina v soukromí oslovuje Lilibet. Druhé jméno vybrali na počest Harryho matky, zesnulé princezny Diany. O narození informovala světová média, páru již gratulovala britská královská rodina i britský premiér Boris Johnson.

ilustrační snímek foto: Reuters

Lilibet Diana se narodila v pátek před polednem místního času v nemocnici Cottage Hospital v Santa Barbaře v Kalifornii, kde pár žije. Holčička váží 3,5 kilogramu a matka i dítě jsou v pořádku, píše list Variety.

Moji matku uštvali k smrti, zatímco byla ve vztahu s někým, kdo nebyl bílý, řekl princ Harry

„Vévoda a vévodkyně vám děkují za všechna milá přání a modlitby a těší se na čas společně strávený v kruhu rodiny,“ píše se v prohlášení páru.

Harry a Meghan již mají syna Archieho, který se narodil v květnu 2019. Druhé těhotenství veřejnosti oznámili letos v únoru. Lilibet je jedenácté pravnouče královny Alžběty II. a je osmá v pořadí na britský trůn. Zatím ovšem nebude mít titul princezny, ten jí připadne až po smrti královny, když na britský trůn usedne princ Charles. Vyžadují to tak pravidla, která před více než 100 lety stanovil král Jiří, píše BBC.

Syn Archie Mountbatten-Windsor

Princ Harry s manželkou Meghan a synem Archiem letos Vánoce slaví mimo Británii.
Prince Harry a Meghan se synem Archiem při křtinách.

Mezi prvními gratulanty byla panovnice Alžběta II., která Harrymu a Meghan popřála jménem celé rodiny, s níž má ovšem princ Harry napjaté vztahy, a vyjádřila radost z narození pravnučky. „Královna, princ z Walesu a vévodkyně z Cornwallu a vévoda a vévodkyně z Cambridge byli informováni a jsou potěšeni zprávou o narození dcery vévody a vévodkyně ze Sussexu,“ zněla oficiální gratulace.

O něco méně formální gratulace zazněla od předsedy vlády Johnsona, který ovšem také stručně páru blahopřál „k narození dcery“. Za „skvělou zprávu“ informaci označil vůdce opozičních labouristů Keir Starmer.

Princ Harry se odstěhoval do USA, aby ochránil své děti. Královskou rodinu přirovnal k mixu televizní show a zoo

Harry a Meghan mají v poslední době s monarchií poměrně napjaté vztahy, v únoru se definitivně vzdali svých povinností a práv jako členů královské rodiny a přestěhovali se do Spojených států, odkud Meghan pochází. Velký rozruch způsobil také rozhovor, který pár v březnu poskytl americké televizní moderátorce Oprah Winfreyové. Meghan, která je rasově smíšeného původu, si v rozhovoru mimo jiné postěžovala, že se nejmenovaný člen královské rodiny ptal, jak tmavou pleť může mít její syn, až se narodí. Uvedla také, že intenzivní tlak okolí i médií ji dohnal až k myšlenkám na sebevraždu.

Londýn jako spouštěč tragických vzpomínek na smrt matky. Princ Harry podstupoval speciální terapii

Podle agentury Reuters je načasování i forma oznámení důkazem, že Harry a Meghan si zvolili vlastní cestu, stranou od britské monarchie. Když své tři potomky porodila vévodkyně Kate, manželka prince Williama, pár pokaždé společně s novorozencem předstoupil před fotografy a novináře ještě cestou z porodnice, jen několik hodin po porodu. Harry a Meghan naopak informaci sdělili veřejnosti prostřednictvím psaného prohlášení a téměř dva dny po narození, navíc ani nezveřejnil fotografii dcery Lilibet, srovnává obě situace Reuters.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!