1. února 2018 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poslední havajská princezna je po mrtvici. Úřady jí chtějí sebrat palác

Poslední havajská princezna se dostala do problémů, které ohrožují financování... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední havajská princezna se dostala do problémů, které ohrožují financování... | foto: Youtube

HONOLULU/USA Poslední havajská princezna se dostala do problémů, které ohrožují financování okázalého paláce v Honolulu, jediné královské rezidence na území USA. Oznámili to její právníci. Jednadevadesátiletá Abigail Kinoiki Kekaulike Kawananakoaová pochopitelně nemá v USA panovnický status, mnozí Havajané ji ale uctívají jako dědičku místních monarchistických tradic.

Havaj přestala být královstvím před 125 lety, kdy na souostroví vstoupily intervenční jednotky USA po sporu mezi tehdejší panovnicí a americkými plantážníky. V roce 1898 Washington Havaj anektoval, státem USA se souostroví stalo v roce 1959. 

Královský palác v centru Honolulu se stal muzeem a turistickou atrakcí. Provoz v posledních šesti letech financovala princezna Abigail, která zbohatla díky dostihovým koním a realitnímu byznysu.

Teď je prý princezna po mrtvici nesvéprávná a financování královských nemovitostí se zastavilo.

Nemá pravomoce, přesto kontroluje velký majetek

O její majetek se ale teď podle agentury AP vede právní bitva. Její advokát požádal soud, aby majetek mohl spravovat, protože nekorunovaná dědička trůnu je prý po mrtvici a není svéprávná. 

Soud jeho žádosti vyhověl. Abigail se ale brání, protože je prý zdravotně fit. Na důkaz pojala za manželku svou čtyřiašedesátiletou přítelkyni Veroniku Gailovou Worthovou. Ke kontu ale přístup nemá a palác v Honolulu přežívá z finančních zásob.

Abigail Kinoiki Kekaulike Kawananakoaová je vnučkou Davida Kawananakoy, posledního jmenovaného následníka havajského trůnu. Původní obyvatelé Havaje ji uctívají jako nositelku místních tradic. Přestože žádné pravomoci havaj nemá, kontroluje nemalý majetek a její stoupenci se obávají, že ten se může dostat do nesprávných rukou. 

Abigail kromě financování paláce poskytovala i peněžní podporu aktivistům bojujícím proti poškozování havajské přírody a sponzorovala kulturní a folklorní festivaly.

ČTK