Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hlava Merkelové či Bidena. V Cornwallu vyrostlo sousoší Mount Recyclemore. Upozorňuje na problém s odpadem

V Cornwallu vyrostla zajímavá skulptura všech hlav představitelů G7, který byl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Cornwallu vyrostla zajímavá skulptura všech hlav představitelů G7, který byl... | foto: Instagram BBC

V britském Cornwallu vzniklo pozoruhodné sousoší. Nejen, že je vyrobeno z elektronického odpadu, navíc zobrazuje všechny představitele seskupení G7, kteří se právě na ostrovech brzy sejdou ke společnému summitu.

Autor dal dílu název Mount Recyclemore, inspiroval se totiž u slavného amerického předchůdce, jímž je Mount Rushmore v Jižní Dakotě. 

Chtěl totiž upozornit na škody, které způsobuje likvidace elektronických zařízení.  A to na nejvyšších místech. Proto vytvořil z odpadu monumentální sousoší. Sochař Joe Rush vyrobil dílo na zakázku od musicMagpie a dal tak vzniknout novému monumentu.

V Cornwallu vyrostla zajímavá skulptura všech hlav představitelů G7, který byl...
Mount Recyclemore s hlavami britského premiéra Borise Johnsona, japonského...

Sousoší představuje hlavy představitelů G7, kteří se v Cornwallu sejdou už brzy k summitu, kde budou projednávat řadu celosvětových témat. Kolos vyrostl u cornwallského hotelu Carbis Bay, kde se má summit tento víkend konat. A to proto, aby si ho světoví politici všimli. 

Obsahuje hlavy britského premiéra Borise Johnsona, japonského premiéra Yoshihide Suga, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německé kancléřky Angely Merkelové, italského premiéra Maria Draghiho, kanadského premiéra Justina Trudeaua a amerického prezidenta Joe Bidena.

Rushův počin reagoval především čísla ze zprávy Organizace spojených národů, podle které bylo v roce 2019 vyprudukováno přes 53 milionů tun elektronického odpadu, tedy o více než 9 milionů tun jak před pěti lety. Podle sochaře je třeba vyrábět elektronické předměty, jež budou lépe opravitelné nebo vydrží déle. Při větší spotřebě totiž končí na skládce a zatěžují životní prostředí.

„Doufáme, že jim nahlodáme svědomí a přinutíme je, aby si uvědomili, že v tomhle byznysu s odpadky všichni žijeme. Klíčovou zprávou je to, že spolu navzájem musíme mluvit a vyřešit tento nepořádek,“ uvedl pro BBC.

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Dominik Feri | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...