16. ledna 2017 21:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nepotřebujeme vaše rady, vzkázal Trumpovi francouzský prezident Hollande

Prezident Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Hollande | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident François Hollande v pondělí ostře reagoval na výroky zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který kritizoval Evropskou unii a NATO. Hollande prohlásil, že unie nemá žádnou potřebu dostávat rady zvenčí, uvedla agentura AFP.

„Evropa je vždy připravena pokračovat v transatlantické spolupráci. Ta se ale stanoví v souladu s jejími zájmy a hodnotami. Evropa nepotřebuje rady zvenčí, aby se jí říkalo, co má dělat,“ řekl Hollande u příležitosti udělení řádu Čestné legie americké velvyslankyni v Paříži Jane Hartleyové.

Hollande také zdůraznil, že Severoatlantická aliance bude zastaralá jen tehdy, když budou zastaralé i hrozby, kterým dosud čelí.

Trump v pondělním vydání listů The Times a Bild mimo jiné prohlásil, že EU je jen německým nástrojem a že Británie dělá dobře, že ji opouští. Tvrdil také, že NATO je zastaralé, protože se nepřizpůsobilo hrozbě islámského terorismu, Znovu také kritizoval členské země aliance, z nichž většina nepřispívá na obranu dohodnuté výdaje z rozpočtu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz