Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

‚Horká zóna s jadernými hlavicemi.’ Uniklé diplomatické depeše EU ukazují i obavy o Krym

Svět

  5:00
NEW YORK/PRAHA - Tisíce diplomatických depeší států EU, které obsahovaly komunikaci s představiteli asijských velmocí i obavy ohledně jaderných hlavic Krymu, se podařilo ukrást neznámým hackerům. Podle odborníků za útokem stojí čínská armáda.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching. foto: Reuters

„Horká zóna, kam již mohly být dopraveny jaderné hlavice.“ Právě před tímto scénářem vývoje na Krymu varovali diplomaté v uniklých depeších ze zabezpečené sítě Evropské diplomacie, které ukradli zatím neznámí hackeři. 

‚Ohrožení národní bezpečnosti.‘ Hackeři získali data o francouzských jaderných elektrárnách

Během tří let se jim dařilo získávat tisíce diplomatických depeší, které se týkaly nepředvídatelnosti amerických politiků, problémů Evropské unie při vyjednávání s Ruskem a Čínou, nebo také obav o návratu Íránu k jadernému programu.

V jednom z komuniké také podle deníku The New York Times diplomaté rozebírali letošní schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem ve finských Helsinkách. Toto jednání nazvali „úspěšným přinejmenším pro Putina“.

Další depeše například rozebírala jednání čínského prezidenta s evropskými představiteli, při nichž se Si Ťin-pching vyjádřil, že americká politika vůči Číně funguje na principu „šikany“ a podle Pekingu ji lze přirovnat k „boxerskému freestylovému zápasu bez pravidel“. Nejvyšší čínský představitel prý také řekl, že se nepodvolí Washingtonu, i kdyby to mělo znamenat obchodní válku, která ublíží všem.

S Čínou jsou však zprávy o úniku tajných diplomatických analýz a zpráv spojené nejvíce. Odborníci, které oslovila americká média, totiž tvrdí, že způsob, jakým byly informace získávány, se nejvíce podobá praktikám speciální jednotky Čínské lidové osvobozenecké armády. Všechny depeše byly následně zveřejněny na veřejných internetových stránkách, které podle společnosti Area 1 zřídili samotní hackeři.

„Po desítce let zkušeností s bojem proti čínským kybernetickým operacím... Není pochyb, že tato kampaň byla spojena s čínskou vládou,“ řekl odborník Blake Darche. Právě firma Area 1, která se zabývá kybernetickou bezpečností, objevila únik informací a poskytla americkému deníku přes tisícovku depeší.

Podle EU se ovšem hackerům nepodařilo proniknout do zpráv, které byly klasifikované jako důvěrné nebo tajné. Získali však mimo jiné nejen pečlivé analýzy chování světových lídrů, ale také detailní záznamy konverzací mezi zástupci EU a lídry Saúdské Arábie, Izraele a dalších států.

Podle společnosti Area 1 hackeři využili vcelku jednoduchého triku, který zacílili na kyperské diplomaty. Jejich prostřednictvím se pak jednoduše dostali do národního i do unijního systému. Zároveň se hackeři dostali i k informacím z OSN, které se zabývaly například transpacifickým partnerstvím včetně dohody USA s Čínou, nebo analýz událostí kolem raketových testů severokorejského režimu.

Jaderné zbraně na Krymu

V hackery zachycených zprávách, takzvaných diplomatických kabelogramech, se podle amerického listu píše i o jednáních mezi lídry asijských velmocí se šéfem OSN a jeho zástupci.

Podle Area 1, kterou založili bývalí pracovníci americké NSA (Národní bezpečnostní agentura), se v uniklých dokumentech hovoří i o problematické komunikaci diplomatů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.  

„Spojené státy byly nekonzistentní, otočily se zády k WTO a Pařížské dohodě. Požadavky USA jsou (pod Trumpem) nejednotné, nelogické a ve výsledku poškodí naše zájmy,“ stojí v jednom z komuniké evropských diplomatů.

Únik evropských kabelogramů připomíná případ WikiLeaks z roku 2010, kdy americké ministerstvo zahraničí přišlo o více než 250 tisíc tajných depeší. Podle médií však tato trhlina v bezpečnosti nemá tak velké dopady, jako americký případ. EU již v současnosti vytváří nový systém, který by měl podobným situacím předejít.