Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Hrdinka jménem Conan. Na zabití Bagdádího se podílela fena jednotek Delta Force, ze zranění se zotavuje

Conan, pes, který pomohl zabití vůdce IS. foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA - Speciální jednotky USA v noci na neděli zlikvidovaly vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádího během dvouhodinové operace na severozápadě Sýrie. Jednu z hlavních rolí při této tajné operaci hrála fena belgického ovčáka.
  20:00

Jméno psí hrdinky je Conan. S tímto zjištěním přišel americký deník Newsweek, kterému informaci potvrdilo několik zdrojů z armádního prostředí. Navzdory ženskému pohlaví se fena jmenuje podle amerického komika Conana O’Briena.

„Odtajnili jsme fotografii úžasného psa (jméno neprozradíme), který odvedl skvělou práci při dopadení a zabití vůdce Islámského státu, Abú Bakr al-Bagdádího,“ napsal na svůj Twitter americký prezident Donald Trump a zároveň zveřejnil její fotografii.

Členové amerických speciálních jednotek zahnali Bagdádího za pomocí psů do slepého tunelu, kde se šéf IS odpálil. Podle prezidenta Donalda Trumpa s ním při tom byly jeho tři děti. Conan byla v tunelovém komplexu v doprovodu armádního robota a při akci ji teroristé zranili. Stala se údajně jediným zraněným členem komanda speciálních jednotek.

Prezident Conan (označeného jako K-9) pochválil jako velmi talentovaného psa, přestože sám žádná zvířata nevlastní, ani není jejich velký milovník.

Fena belgického ovčáka Conan, která je součástí speciálních jednotek SEAL Delta Force, se již se zotavuje a podle informací amerických médií se brzy vrátí zpět do služby.

Belgický ovčák u nás vede

Podle rotmistra Petra Bečky z Centra vojenské kynologie zastoupení belgického ovčáka postupně roste u české policie a armády i v ostatních bezpečnostních složkách. Dokonce se zdá, že nahradí i plemeno německého ovčáka, který u bezpečnostních sborů doposud dominoval a psí pokolení zastupoval většinově. V současnosti belgické plemeno pokrývá více než 50 procent psího zastoupení u nás a číslo podle Bečky stále stoupá.

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že světový terorista číslo jedna, Abu...
Americký prezident Donald Trump.

„Oproti svému německému bratrovi se pyšní větším temperamentem, energií, vyrovnaností, větší chutí do práce i pevnějším zdravím,“ říká Bečka.

Zvířata se zařazují do výcviků ve věku od 15 měsíců, maximálně však 3 let. Podle povahy je pak znalci rozřadí do řádné kategorie. Stanou se z nich tak buď hlídkaři, nebo specialisté na pachy. Náročný výcvik trvá 3 měsíce, psi se ale učí po celou dobu své aktivní služby.

Výrazná podpora týmu

Součástí vydatného výcviku je také tzv. socializace, výchova a následné vytváření vztahu mezi psem a jeho psovodem. „Psi na složitějších misích neslouží pouze jako nástroje honby za cílem, ale taktéž jako výrazná psychická podpora týmu,“ zdůraznil rotmistr Bečka.

Pes má při běžných podmínkách zpravidla za svůj život jednoho psovoda, se kterým vzniká velmi silné vzájemné pouto. Může dojít i k situaci, kdy si budou krýt svá záda.

U Armády Spojených států amerických psi dokonce po splnění vhodného výcviku dostanou svoji hodnost (nejčastěji se stávají důstojníky bez pověření), může se tedy stát, že mají vyšší hodnostní označení než jejich psovodi. U nás toto privilegium zatím nemají.

V českém prostředí mají vojáci také svého slavného psího hrdinu. Je jím válečný veterán Athos, který byl těžce zraněn při raketovém útoku Tálibánu na spojeneckou základnu v afgánské provincii Lógar, silně krvácel na zádech, v boku měl díru o velikosti mužské pěsti a v těle střepiny. Od Američanů později dostal takzvanou deku hrdinů, symbolizující amerického válečného hrdinu.

Po ukončení aktivní služby odešel do psího důchodu. Pokud je pes vyřazen ze služby, může si ho psovod odkoupit. Pokud o něj ale nemá zájem, třeba proto, že doma už psy má, potom je nabídnut do civilu.

Autor: