Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrdinné Rusko proti IS v Sýrii? Příběh s příliš mnoha ‚ale‘, míní ruský komentátor

Vladimir Putin a ruský ministr obrany Sergej Šojgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a ruský ministr obrany Sergej Šojgu. | foto: Reuters

MOSKVA Prezident Putin v pondělí zavelel ke stažení ruských ozbrojených sil ze Sýrie s tím, že účel operace „byl splněn“. Takové prohlášení, a velmi podobně formulované, jsme však čekali už v říjnu, píše ve svém úterním textu pro ruský list Novaja Gazeta komentátor Kirill Martynov.

Když na samém sklonku loňského září zahájila ruská letadla vojenské údery na cíle v Sýrii, ruské mediální zdroje se shodovaly, že dlouhé vojenské angažmá Ruska v Sýrii nepadá v úvahu. Měsíc či dva, možná pouhé týdny, připomíná Martynov tehdejší odhady.

Jenže 24. listopadu sestřelilo Turecko nad syrským pohraničím ruský letoun Su-24 - a z někdejšího partnera bylo rázem pasováno na nejhoršího nepřítele.

Ať už jsou vojenské operace naplánované jakkoli, jejich skutečný průběh nelze nikdy stoprocentně předvídat a v praxi je pak poznamenává řada nepředvídatelných incidentů, takzvaných „černých labutí“, píše Martynov.

Ruské stíhačky nasazené v Sýrii.

Ruské stíhačky startují ze syrské letecké základny Hmímím.

Vsadit na silovou podporu Asadova režimu byla ze strany taktiky Kremlu značná improvizace, ovšem s jasným cílem: usnadnit si východisko z Donbasu, podpořit do nebe sahající popularitu prezidenta a znovu pasovat Rusko do role vojenské a geopolitické velmoci, a konečně vnutit se Západu jako partner v boji s teroristickým uskupením Islámský stát.

S Tureckem se nepočítalo

Vynořil se však faktor, který Kreml nepředvídal, podotýká Martynov: velmi specifická velmoc na jih od Ruska, která je shodou okolností členským státem NATO a v jejímž čele stojí autoritářský vůdce. Turecko má na Blízkém východě vlastní zájmy a to, že je Moskva nebrala na zřetel, vysvětluje její následný střet s Ankarou.

Konec přímého přenosu z operací v Sýrii lze samozřejmě jen přivítat, neboť humanitární hledisko je závažnější než takzvaná politika, míní moskevský komentátor. Vláda argumentovala tím, že jediný důvod, proč bojuje, je, abychom zabránili teroristům v proniknutí na ruské území - bylo prý třeba odehnat je od našich hranic a porazit je na, zatím ještě vzdálených, bojištích.

Řešení bylo ovšem mírně řečeno kontroverzní. Pravda, ani západní vojenští analytici nepopírají, že ruská účast zasadila džihádistům z Islámského státu citelné údery. Jenže v příběhu ruského úspěchu figuruje příliš mnoho „ale“.

Tak především, ruské bomby bojovníky samozvaného chalífátu nezřídka míjely. Výsledkem byly mimo jiné značné oběti na životech syrských civilistů - a proud uprchlíků hledajících útočiště na Západě ještě zesílil. Pouze letecká operace navíc může jen stěží vést ke kolapsu teroristického režimu, třeba i proto, že jeho základním pilířem nejsou budovy či lidé, ale ideologie, kterou bomby jen tak nevykoření. Vojenští spojenci Ruska na zemi konečné vítězství nad nepřítelem stále neohlásili, připomíná Martynov.

Muž svírá tělo mrtvého kojence po leteckých úderech provládních sil na rebely...
Lidé na troskách zřícených budov po leteckých úderech provládních sil na rebely...

Splněné cíle?

Jakých cílů tedy Rusko v Sýrii dosáhlo? Zaprvé zachránilo Asadův režim, který si opět věří. Pokud se mezinárodním prostřednictvím podaří znepřáteleným stranám dohodnout, budou v Sýrii uspořádány parlamentní volby, které by následovaly volby prezidentské - a Bašár Asad už naznačil, že nevidí důvod, proč by se na nich neměl podílet.

Za druhé: díky statečným armádním důstojníkům na televizních obrazovkách se na dalších šest měsíců podařilo ruské obyvatelstvo rozptýlit a odvrátit jeho pozornost od palčivých domácích problémů ke vzdálenému Blízkému východu. Nicméně v poslední době začalo nadšení Rusů nad seznamy pokořených teroristických cílů pohasínat, což se odrazilo i na televizních reportážích. Na dříve zapálené propagandě je patrná únava, píše Martynov.

A konečně, uzavírá komentátor: ruská diplomacie vtrhla do klubu civilizovaných národů. Sankce Západ nestáhl, ale Rusko je dnes přímo zapojeno do jednání spjatých se dvěma zásadními problémy dnešní světové i evropské politiky - krizí na Ukrajině a válkou v Sýrii. A zatímco v prvním případě stojí sympatie Západu jasně na kyjevské straně barikády, postup Kremlu na Blízkém východě vzbuzuje rozporuplnou odezvu.

Kvitovat je třeba nespornou výhodu, kterou konec operace v Sýrii přinesl ruskému obyvatelstvu: druhý Afghánistán se naštěstí nekonal, konstatuje Martynov. A nerozpoutal se ani otevřený konflikt s NATO, o čemž někteří takzvaní patrioté zcela otevřeně snili, dodává.

Co přijde po 15. březnu?

Nicméně říci, že Rusko ze Sýrie odchází jako vítěz, by bylo přinejmenším ošemetné. Stačí si vzpomenout na 31. říjen, kdy teroristé nad Sinají zlikvidovali ruské turistické letadlo a zmařili tak 224 lidských životů. A kromě toho: ekonomika přišla o miliardy dolarů, mezi Ruskem a Tureckem zuří nebezpečná studená válka a na jižních hranicích evropské části Ruska se vytvořily nárazníkové zóny nepřátelských aktérů.

Otázka zůstává, co přijde dál, táže se Martynov. Po 15. březnu bude Rusko poprvé po několika letech pouze obyčejnou zemí - nikoli světovou metropolí sportu, nikoli ochráncem „ruského světa“, nikoli hlavním bojovníkem proti globálnímu terorismu. Unikli Rusové výjimečnému stavu, nebo „show must go on“?

V druhém případě, uzavírá Martynov, vypíše ruská společnost půl roku před volbami nový konkurz na vnějšího nebo vnitřního nepřítele.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...