Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrdinové v Paříži hasili pod roztaveným olovem. ‚Ježíšovu korunu‘ měl vynést kaplan, který pomáhal po Bataclanu

Svět

  14:32
PAŘÍŽ/PRAHA - Hrdinové Paříže. Tak v úterý nazývala média hasiče, kteří se podíleli na záchraně katedrály Notre-Dame, kterou v pondělí večer zachvátil požár. Podařilo se jim totiž vynést ven i trnovou korunu, kterou měl údajně na hlavě Ježíš. Vyšetřování příčin požáru však bude velmi komplikované a extrémně dlouhé.

Hasiči v interiéru Notre-Dame. foto: ČTK

„Konstrukce ze třináctého století okamžitě vzplála,“ uvedl na místě požáru pro deník Le Monde farář z Notre-Dame Patrick Chauvet. Sto deset metrů dlouhé trámy pak posloužily jako palivo a kvůli silnému větru se požár šířil velice rychle.

VIDEO: Hrdinové hasičského sboru odjížděli od Notre-Dame za bouřlivého potlesku

Od začátku katastrofy se do centra metropole sjížděly stovky hasičů. Podle informací ministerstva vnitra se na místě vystřídaly více než čtyři stovky požárníků z řad pařížské hasičské brigády i okolního regionu. K zásahu byly dokonce použity i drony, aby hasiči mohli lépe koordinovat své síly.

Podmínky pro hašení požáru však byly velice náročné, jak uvedl pro média velitel zásahu Jean-Claude Gallet. Hasiči zpočátku mohli zasahovat jen z exteriéru, navíc nebyli schopni dostatečně kvalitně hasit střechu a věž vzhledem k její výšce přesahující 90 metrů. Později během večera Gallet rozhodl, že je nutné zachránit i historické památky a hasiči začali aktivně bojovat s ohněm i zevnitř. V půl desáté pak šéf zásahu sdělil médiím, že následující hodina rozhodne.

Hořící katedrála Notre-Dame
Hasiči v úterý ráno stále dohlížejí na bezpečnost požářiště.

„Hodina, která nadešla, bude rozhodující. Nejsme si v tuto chvíli jisti, zda dokážeme uchránit před požárem severní zvonici,“ uvedl Gallet na přilehlém náměstí.

Komplikací bylo hned několik. Zhoršená viditelnost, kouř a nejistá stabilita katedrály. Hasiči se obávali pádu roztaveného olova, které pokrývalo střechu. „Bojujeme krok za krokem, metr po metru,“ upřesnil velitel. Činná byla i nemocnice Hôtel-Dieu sousedící s katedrálou. Její zaměstnanci nabídli hasičům prostor k odpočinku a posílení. Kolem 23. hodiny se do ní dostal i jeden těžce zraněný hasič. V té samé době již začalo svítat na lepší časy.

Detail na katedrálu Notre-Dame.

„Intenzita ohně zeslábla, přešli jsme do fáze ochlazování, můžeme oznámit, že konstrukce katedrály zůstane zachována, především severní zvonice,“ řekl médiím náměstek ministra vnitra Laurent Nuňez. „Věže však musíme nadále ochlazovat, hrozí, že by se zřítily,“ dodal velitel zásahu Gallet. Právě zásah hasičského sboru zevnitř katedrály zachránil tuto část budovy a zabránil pádu masivních zvonů.

Hrdinství podle médií prokázal především kaplan pařížských hasičů Jean-Marc Fournier. Muž, který pomáhal zraněným po teroristickém útoku v klubu Bataclan, vešel do hořící budovy s úmyslem zachránit cenné artefakty, což se mu nakonec povedlo. 

15.dubna 2019 v 23:20, příspěvek archivován: 16.dubna 2019 v 15:54

Le père Fournier, aumônier des @PompiersParis, est allé avec des pompiers dans la cathédrale #NotreDame pour sauver la couronne d’épines et le Saint-Sacrement... https://t.co/4IoLVdoJZW

Mezi zachráněnými památkami byla i trnová koruna, kterou měl mít na sobě podle legendy Ježíš při ukřižování.

Údajná trnová koruna Ježíše Krista.

Příčiny zůstávají neznámé

O příčinách požáru, který v pondělí večer zdecimoval pařížskou katedrálu Notre-Dame, toho veřejnost ví stále jen málo. Po několika hodinách čekání oznámila pařížská prokuratura, že zahájila vyšetřování „neúmyslné destrukce ohněm“. Vyloučila tak předem možnost, že by za zapálením nejnavštěvovanější památky Evropy mohly být nekalé motivy.

Podle informací deníku Le Monde bude vyšetřování „velice komplikované“, „extrémně dlouhé“ a „delikátní“, aby bylo zajištěno precizní zjištění všech detailů kolem vzniku požáru. Prozatím média disponují jen drobnými informacemi – požár vypukl těsně před sedmou hodinou večerní v podkroví katedrály obklopeném lešením, jež značně komplikovalo hasičům přístup k ohnisku požáru.

Pařížská katedrála Notre-Dame po ničivém požáru.

V současnosti nejsou žádné informace o tom, že by na místě v době požáru byl kdokoliv z dělníků. Z podkroví se oheň rozšířil na střechu a nakonec ji zachvátil celou až po severní zvonici. Podle vyšetřovatelů tak bude velice komplikované najít hmotné důkazy, které by vysvětlily vznik samotného požáru. Od pondělního večera však byli policisté na nohou a v průběhu noci hovořili s řadou dělníků, kteří se podíleli na renovacích katedrály.

„Bude to dlouhé a komplexní vyšetřování, které skloubí prvky policejní práce a technických elementů, jež poskytnou experti, kteří budou na místo vysláni,“ uvedl pro deník Le Monde zdroj z policejního prostředí, který událost popisuje již teď jako „abnormální“.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat