5. září 2017 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Irma zesílil. Florida a Portoriko vyhlásily pohotovost

Lidé v Portoriku nakupují materiály, aby zabezpečili své domy. Blíží se hurikán... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Portoriku nakupují materiály, aby zabezpečili své domy. Blíží se hurikán... | foto: Reuters

WASHINGTON Florida a Portoriko vyhlásily stav pohotovosti kvůli hurikánu Irma, který míří na severovýchod karibské oblasti a v pondělí zesílil na pátý, nejvyšší stupeň hurikánové škály. Zatím není jasné, v jaké míře či zda vůbec zasáhne i jih USA. Míří na severovýchod karibské oblasti, kam by měl na první ostrovy dorazit už v noci.

Předtím se očekává, že minimálně okraj hurikánu zasáhne karibské ostrovy, včetně Portorika, Haiti, Dominikánské republiky a Kuby.

Hurikán Irma na satelitních snímcích z 4. září 2017.

Hurikán Irma na satelitních snímcích z 4. září 2017.

„Na Floridě se vždy připravujeme na nejhorší a doufáme v nejlepší, a i když přesná cesta Irmy není v tuto chvíli známa, nemůžeme si dovolit být nepřipraveni,“ uvedl v noci na dnešek floridský guvernér Rick Scott poté, co vyhlásil stav pohotovosti ve všech okresech státu Florida. Na twitteru Scott poté napsal, že o situaci hovořil i s prezidentem Donaldem Trumpem.

Stav pohotovosti vyhlásil v pondělí i guvernér Portorika Ricardo Rosselló. Učinil tak ještě předtím, než americké Národní středisko pro hurikány (NHC) vydalo varování před hurikánem Irma pro Portoriko. Podle předpovědí by mohla Irma zasáhnout Portoriko ve středu.

Hurikán zesíli a míří do Karibiku

Hurikán Irma, který se přesouvá z východního Atlantiku nad severovýchodní část Karibiku, zesílil na pátý stupeň, tedy nejvyšší z Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Severní část Malých Antil by měl hurikán zasáhnout v úterý večer místního času (ve středu brzy ráno SELČ).

Hurikán se krátce před půlnocí SELČ nacházel 790 kilometrů východně od Závětrných ostrovů, tedy severní části Malých Antil. Vítr, který ho doprovází, dosahoval rychlosti 215 kilometrů za hodinu. Hurikán se pohyboval rychlostí 20 kilometrů za hodinu.

Varování před Irmou už vydaly mimo jiné na ostrovech Antigua a Barbuda, Montserrat, Svatý Kryštof a Nevis, Saba, Svatý Eustach, Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Hlídky kvůli hurikánu už povolali také na Portoriku, Britských a Amerických Panenských ostrovech a na ostrově Guadeloupe.

Meteorologové varují, že hurikán Irma s sebou přinese vydatné srážky. Na některých místech by mohlo spadnout až 25 centimetrů srážek. Způsobit by tak Irma mohla záplavy a sesuvy půdy.

Podle NHC by hurikán měl během své cesty postihnout kromě severní části Malých Antil také ostrovy Hispaniola a Kuba, ohrozit by mohla ale i Spojené státy - Floridu, Georgii a Jižní a Severní Karolínu. Na předpověď přesné dráhy hurikánu je ale podle NHC ještě příliš brzy.

Irma patří k systémům, které se vytvářejí u Kapverdských ostrovů a přesouvají se pak na západ téměř přes celý Atlantik. Podle NHC jsou to často nejsilnější z bouří vůbec. Patřil k nim například hurikán Hugo, který se vytvořil v roce 1989 a měl sílu hurikánu pátého stupně. Zanechal za sebou v Karibiku a Jižní a Severní Karolíně 50 mrtvých a škody ve výši sedmi miliard dolarů. Ke „kapverdským hurikánům“ patřil také Ivan, který zasáhl v roce 2004 karibské ostrovy a Střední Ameriku, zabil 92 osob a napáchal škody za více než 18 miliard dolarů.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz