30. srpna 2017 7:17, aktualizováno  14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Údaje o počtu obětí bouře Harvey se liší, od 18 do 30. V Houstonu se nesmí v noci ven

Ulice Houstonu nahradily řeky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ulice Houstonu nahradily řeky. | foto: ČTK

HOUSTON Počet mrtvých během rozsáhlých záplav, které způsobila bouře Harvey na jihu Spojených států, již podle agentury AP stoupl na nejméně 18. Americký list The New York Time uvádí dokonce 30 obětí. Houstonský server Chron píše, že mrtvých je více než 20. Bilance obětí hurikánu zatím není konečná a úřady se obávají, že po opadnutí vody objeví větší počet mrtvých.Starosta Houstonu vyhlásil zákaz nočního vycházení, aby zamezil hrozícímu rabování.

Harvey je v Louisianě

Bouře Harvey se vrátila nad pevninu. Její střed byl ve středu časně ráno místního času (před polednem SELČ) západně od Cameronu v Louisianě. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Podle čerstvé předpovědi živel ještě večer místního času zeslábne v tlakovou níži.

Harvey je osm kilometrů od pobřežního okrsku Cameron, který má z minulosti za sebou několik silných hurikánů a při tom z roku 1957 byl skoro zničen. Bouři, jež se v úterý přechodně přemístila nad Mexický záliv, nyní doprovází vítr o síle 72 kilometrů v hodině.

NHC, které sídlí na Floridě, oznámilo, že centrum bouře bude do čtvrtka postupovat dále na východ a na sever přes Mississippi a Tennessee. Očekává se, že v Louisianě hojně naprší, některé předpovědi uvádějí až 30 centimetrů vody. Harvey udeřil na pobřeží Texasu v pátek pozdě večer jako hurikán druhého nejvyššího stupně. Později zeslábl na tropickou bouři, která do úterka ničila hlavně oblast Houstonu.

Úřady v Texasu ale nepovažují problémy za minulost. Národní meteorologická služba (NWS) vyhlásila kvůli hrozící záplavě novou pohotovost na jihovýchodě státu, zejména v Beaumontu a Port Arthuru. Starosta Port Arthuru Derrick Freeman vyzval občany, aby se snažili dostat na vyvýšená místa a neuvízli na půdách.

Televize Fox News ve svém propočtu uváděla v úterý nejméně 15 mrtvých, přičemž do bilance započítala i šestičlennou rodinu, která údajně utonula ve voze.

Server Chron přinesl jména identifikovaných obětí. Jsou z texaských okresů Harris, kam spadá Houston, dále z Galvestonu a Montgomery.

Podle newyorského listu je mezi mrtvými šedesátiletý houstonský policista Steve Perez, který se utopil v autě, když jel do služby.

Americké sdělovací prostředky se věnují také tragédii ženy z Beaumontu a její malé dcery. Žena vyjela v úterý odpoledne autem, aby se dostala ze zaplaveného území. Auto se ale dostalo do hluboké vody. Ženě se sice podařilo i s dítětem vůz opustit, ale pak je unesl silný proud z kanálu. Policisté ze člunu viděli vodou unášenou ženu a dítě, které se matky pevně drželo. Když je oba dostali do člunu, dítě bylo silně podchlazené, ale žena v bezvědomí, z něhož se už neprobrala.

Jeden ze záchranářů oslovených stanicí CNN řekl, že co do počtu obětí to nejhorší teprve přijde. Je podle něj třeba prohledat zatopené oblasti dům od domu. V roce 2005 se našlo mnoho mrtvých právě po odeznění hurikánu Katrina.

Do provizorních ubytoven už bylo v Texasu podle Červeného kříže evakuováno 17 tisíc lidí.

Policie varuje před rabováním

Harvey byl nejsilnějším hurikánem, který Texas zasáhl od roku 1961. Živel na pevninu udeřil v noci na sobotu prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou nicméně již během soboty zeslábl na tropickou bouři, silné deště ale od té doby trvají.

Houstonské úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení od půlnoci do pěti hodin ráno. Netýká se ale záchranářů ani lidí, kteří se musejí evakuovat. Úřady požádaly občany, aby se nevydávali na obhlídku svého majetku, protože vodní proud v zaplavených oblastech je stále silný a nebezpečný.

Policie důrazně varovala před rabováním. Velitel houstonské policie Art Acevedo vzkázal potenciálním zlodějům: „Nejezděte do Houstonu, protože vás chytíme. A ujišťuji všechny, kdo se pokusí těžit z příležitosti, že je to ohavné a že uděláme vše pro to, abyste dlouho nespatřili denní světlo.“ Stanice CNN ohlásila, že 14 zlodějů už bylo zatčeno.

Školy v oblasti Houstonu zůstanou uzavřeny, a to i o svátku práce, který připadá na pondělí.

Přetékající přehrada Addicks u města Houston.
Lance Cross se svým psem Maxem opouští domov.

Celkově již vyhledalo nouzové ubytování více než 17 tisíc lidí. V největší houstonské hale sloužící k různým masovým akcím a výstavám se ubytovalo 9 tisíc osob, což je dvojnásobek oproti plánovanému počtu.

Nyní proto bylo v Houstonu otevřeno druhé velké ubytovací zařízení. Vejde se tam 10 tisíc lidí a první evakuované tam dopravily autobusy těsně před úterní půlnocí. Město požádalo v úterý Federální agenturu pro řešení krizových situací (FEMA) o pomoc se zřízením dalších ubytovacích kapacit.

Nová ubytovna byla otevřena na jihu města a v noci k ní dorazilo deset autobusů. Vůbec jako první byli dovnitř přesunuti vozíčkáři, do středečního úsvitu místního času by už uvnitř mělo být 2000 lidí.

Mnoho oblastí Houstonu a jeho okolí je pod vodou a množí se zprávy o nezvěstných. O jejich počtu není k dispozici žádný oficiální údaj, ale na sociálních sítích se objevují žádosti o pomoc při hledání desítek lidí. Agentura AP ale upozorňuje, že mnohé rodiny ztratily kontakt s blízkými, protože lidem nefungují telefony.

Mnozí mají za sebou chvíle hrůzy z odloučení. Matka malé holčičky se ocitla ve vysoké vodě a stačila kojence předat policistovi. Pak ale prožívala čtyři hodiny děsu, protože nemohla dítě najít. Obracela se i na veřejnost a nakonec jí zavolali úplně cizí lidé a řekli, že se k nim její dítě dostalo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz