29. srpna 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Texas se potýká se záplavami způsobenými hurikánem Harvey

Lidé z Houstonu jsou evakuováni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé z Houstonu jsou evakuováni. | foto: ČTK

Ničivý hurikán Harvey způsobil v texaském městě Houston rozsáhlé záplavy. Očekává se, že v úterý bude hladina vody ještě stoupat. Nebezpečí hrozí také jihozápadu sousední Louisiany.


- Úterý je posledním dnem aplikační lhůty zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, takzvaného protikuřáckého zákona. Aplikační lhůtu měli provozovatelé na splnění všech podmínek zákona. Od středy tak začnou úřady ukládat pokuty provozovatelům stravovacích zařízení a prodejcům tabáku a alkoholu za jeho nedodržování. Do středy tak prodejci a provozovatelé musí mít například prostory, kde se podle zákona kouřit nesmí, označené symbolem „kouření zakázáno“. Jinak jim hrozí pokuta.

Provozovatel také musí vyzvat k opuštění podniku osobu mladší 18 let, která je zjevně pod vlivem alkoholu nebo porušuje zákaz kouření.

- Sněmovní vyšetřovací komise bude opět jednat o únicích informací z vyšetřovacích spisů. V úterý by měla vyslechnout nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru, ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína a bývalého novináře MfD Marka Přibila.

- Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová bude informovat o tom, co zjistila při návštěvách policejních cel, které prováděla v posledních dvou letech.

- Uskuteční se vzpomínková akce k 73. výročí Slovenského národního povstání, kterou pořádá Český svaz bojovníků za svobodu. Pietní akt se odehraje u Pomníku padlých československých zahraničních letců ve druhé světové válce na náměstí Svobody. Na Slovensku se hlavní oslavy uskuteční v Banské Bystrici u Památníku SNP.

- Budeme sledovat situaci v Texasu, který po hurikánu Harvey čelí silným dešťům a záplavám. Postižené oblasti má navštívit prezident Donald Trump. Podle posledních informací si bouře vyžádala pět životů a desítky zraněných. Živel je nadále mimořádně nebezpečný a zkáza hrozí také jihozápadu sousední Louisiany, kde stejně jako v Texasu americký prezident Donald Trump odsouhlasil vyhlášení stavu nouze.

- V Bruselu proběhne třetí kolo jednání mezi Evropskou unií a Británií o odchodu Británie z Unie.

- V Berlíně se uskuteční tradiční velká letní tisková konference německé kancléřky Angely Merkelové.

- Před soudem v Meaux u Paříže má stanout rumunský pár obviněný z toho, že vedl gang kapsářů složený z dětí ve věku 12 až 17 let. Turistům v pařížském Disneylandu, kde gang působil od roku 2014, údajně ukradli celkem milion eur.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz