28. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Houston čelí katastrofálním záplavám, Jurečka chce řešit Babišovu nahrávku

Tropická bouře Harvey zatopila v podstatě celý Houston. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tropická bouře Harvey zatopila v podstatě celý Houston. | foto: ČTK

PRAHA Americké dvoumilionové město Houston zápasí se záplavami. V neděli voda uvěznila tisíce lidí v domech, kde čekali zoufale na záchranu. Podle předpovědí má stále hustě pršet. Sledujte situaci na serveru Lidovky.cz.

Poté, co hurikán Harvey zpustošil v sobotu přímořské městečko Rockport a okolí a byly hlášeny první oběti, voda začala rychle stoupat v milionové texaské metropoli Houston. Rychlost, s jakou živel zaplavil ulice a domy, překvapila obyvatele i úřady. Tisíce lidí zůstávaly uvězněné ve svých domech a čekaly na záchranu. Předpovědi počasí jsou pochmurné, v oblasti má hustě pršet až do čtvrtka, voda má stoupat. Sledujte aktuální dramatické dění na serveru Lidovky.cz.

V Česku se v neděli rozhořela další jiskra kolem tajně pořízených nahrávek Andreje Babiše. Nyní šéf hnutí ANO čelí podezření, že v roli ministra financí úkoloval Finanční správu, aby si došlápla na firmy, s nimiž měl co do činění Agrofert, koncern, který Babišovi patřil a nyní je ve svěřenském fondu. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) hodlá požádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby nechal prošetřit, čím se zabývala Finanční správa.

Premiéra Sobotku jinak čeká bilancování. Nejprve dopoledne s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO), odpoledne s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Představitelé České konference rektorů, Rady vysokých škol, Unie školských asociací ČR, Asociace ředitelů gymnázií, Vysokoškolského odborového svazu a Českomoravského odborového svazu pracovníků školství budou informovat o vážných důvodech společného protestu, který se uskuteční 1. září, a současném stavu českého školství.

V pohybu budou evropští politici. Francouzský prezident Emmanuel Macron bude v Paříži jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, španělským premiérem Marianem Rajoyem a předsedou italské vlády Paolem Gentilonim. Rajoy by rád nastolil jako téma zlepšení spolupráce EU v boji proti terorismu. V Bruselu odpoledne začíná třetí kolo jednání mezi Evropskou unií a Británií o odchodu Británie z unie. A ruský prezident Vladimir Putin přijede na zahajovací ceremoniál mistrovství světa v judu, které bude v Budapešti do 3. září. Při této návštěvě se setká i s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Začne rekonstrukce stanice pražského metra Skalka; potrvá do 26. února 2018.

V Praze se sejde česká fotbalová reprezentace před zápasy kvalifikace mistrovství světa s Německem a v Severním Irsku.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz