28. srpna 2017 17:32, aktualizováno 29. 8 8:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí hurikánu Harvey stoupá, blíží se deseti. Trump povolil vyhlášení nouze

Reuters zatím hovoří o sedmi obětech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reuters zatím hovoří o sedmi obětech. | foto: Reuters

HOUSTON Počet obětí hurikánu podle očekávání stoupá. O nejméně devíti mrtvých píše BBC, agentura Reuters hovoří nejméně o sedmi. Přibývají i zranění, kterých si řádění hurikánu a bouře Harvey vyžádalo už desítky. Živel je nadále mimořádně nebezpečný a zkáza hrozí také jihozápadu sousední Louisiany, kde stejně jako v Texasu americký prezident Donald Trump odsouhlasil vyhlášení stavu nouze.

na vině není jen harvey

Bouře Harvey má sice neobvyklou intenzitu, ale sama o sobě není příčinou tak mohutné katastrofy, jakou v těchto dnech zažívá Houston. Problémem je rychlá výstavba a nedostatečná infrastruktura, k čemuž je nutné přičíst také nevýhodné podloží a polohu, uvedl list The Guardian, který se obrátil s dotazy na odborníky.

V Houstonu záplavy nejsou neobvyklé - před dvěma lety zahynulo ve velké vodě osm lidí a hovořilo se tehdy o historických záplavách. Loni voda tekla do města třemi proudy a označovalo se to za záplavy, jaké přijdou jednou za 500 let. O život přišlo šest lidí. V případě bouře Harvey se hovoří nejméně o devíti mrtvých, ale problémy zdaleka neskončily.

Americká Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) předpokládá, že náhradní ubytování bude potřebovat až 30 tisíc lidí a že náhradu škod bude uplatňovat asi 450 tisíc Američanů. Harvey zasáhl texaské pobřeží jako hurikán v noci na sobotu, později zeslábl na bouři, kterou doprovází silný déšť, což v oblasti vyvolává rozsáhlé záplavy.

Meteorologové očekávají, že na jihozápadě Louisiany by mohlo spadnout až 50 centimetrů srážek, v tamních pěti okresech proto platí stav nouze, který ale může být rozšířen i do dalších oblastí. Od soboty je stav nouze v Texasu, který se Trump v úterý chystá navštívit s manželkou Melanií.

Média s odvoláním na místní úřady uvádějí, že v Texasu dosud zahynulo nejméně pět lidí. Z Houstonu jsou hlášeny dva mrtví, jeden člověk zde podle hasičů utonul v noci na neděli. Okres Harris, jehož správním střediskem je Houston, informoval také o třetí oběti. Tou je podle úřadu koronera jistá žena, která rovněž utonula. Další dva lidé zahynuli v pobřežním okrese Galvestone nedaleko Houstonu.

Houstonská televize KHOU navíc informovala o utonutí šesti členů jedné rodiny včetně čtyř dětí ve voze, který uvízl ve vodě. Šéf městské policie Art Acevedo poznamenal, že o případu sice nemá informace, ale že se obává toho, kolik obětí si Harvey nakonec vyžádá.

Největší výzvou pro úřady je nyní záchrana přeživších. Evakuace jsou v plném proudu, na pomoc texaský guvernér Greg Abbott povolal na 3000 členů národní gardy. Záchranáři k transportu obyvatel ze zatopených oblastí používají desítky lodí a také helikoptéry. O rozsahu evakuace svědčí i fakt, že záchranáři v některých částech uvedli, že prioritou je dostat všechny lidi nejprve na suchou zemi a až poté řešit jejich převoz do nouzových ubytoven.

Zachránit se snaží i dobytek.
Záchranáři vyzvedávají z vody dospělé i děti.

Starosta Houstonu Sylvester Turner mezitím čelí kritice, že nenařídil včas evakuaci, když bylo od soboty jasné, že Harvey vyvolá ve městě záplavy. Turner se na pondělní tiskové konferenci hájil, že nebylo možné poslat na silnice vedoucí z města najednou 6,5 milionu lidí. Podle starosty je nutné v krizových situacích postupovat koordinovaně.

Houston kvůli své nízké poloze čelí zvýšenému riziku záplav. Americká Národní meteorologická služba (NWS) uvedla, že od čtvrtka na některých místech Houstonu napršelo 76 centimetrů, dalších až 60 centimetrů srážek pak do pátku v regionu ještě může spadnout.

Kvůli bouři budou v Houstonu po celý týden uzavřeny školy. Uzavřeno bylo také mezinárodní letiště v Houstonu, které podle Federálního úřadu pro letectví (FAA) začne fungovat až ve čtvrtek v poledne.

daňové úlevy

Americký berní úřad (IRS) prodlouží splatnost daní obětem hurikánu Harvey. IRS oznámil, že se prodloužení platebního období bude týkat jedinců i podniků. Na zaplacení federální daně budou mít čas do 31. ledna 2018, což v některých případech může znamenat až půlroční odklad.

"Byla to ničivá bouře a IRS se rychle rozhodl poskytnout daňovou úlevu obětem hurikánu. IRS bude pečlivě sledovat vývoj po bouři, počítáme s novými úlevami pro další osoby z postižených oblastí," sdělil John Koskinen z IRS.

Prozatím se odklad týká 18 texaských okresů, jež Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) označila za místa, která potřebují pomoc.

Harvey se postupně přesouvá podél texaského pobřeží na sever a východ k Louisianě, přesný pohyb bouře je ale obtížné předvídat. Meteorologové navíc varují, že v Houstonu se situace nejméně do poloviny týdne nezlepší.

Ačkoli snímky z místa a svědectví zasažených poskytují obraz zkázy, zajišťovna Hannover Re odhadla, že škody, které za sebou Harvey zanechá, nedosáhnou výše podobných přírodních katastrof z minulosti. Hurikán Katrina v roce 2005 způsobil v New Orleansu škody za 80 miliard dolarů (1,7 bilionu korun) a hurikán Sandy, který v roce 2012 pustošil New York, napáchal škody za 36 miliard dolarů.

Na území USA už také bylo kvůli bouři od pátku zrušeno přes 4000 letů. Rušení bude pokračovat, neboť letiště v Houstonu zůstane uzavřeno do čtvrtka. Jistou úlevu letecké dopravě alespoň poskytlo pondělní znovuotevření mezinárodního letiště ve městě Corpus Christi. Hobbyho letiště pak otevře zřejmě ve středu ráno. Uzavřeno je také několik dalších menších letišť.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz