29. srpna 2017 9:25, aktualizováno  10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šestičlenná rodina zřejmě utonula v Houstonu. Švagr jen sledoval, jak se auto potápí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Foto z roku 2014, na kterém jsou vnučka a vnukové Virginie Saldivarové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foto z roku 2014, na kterém jsou vnučka a vnukové Virginie Saldivarové. | foto: ČTK

HOUSTON Mezi oběťmi bouře Harvey, která pustoší americký Texas, je zřejmě šestičlenná rodina. Přesný počet mrtvých v celém státě zatím není znám, záchranné práce jsou v plném proudu, ale začínají přicházet informace o tragédiích. Virginia Saldivarová ohlásila, že její tchán a tchyně zřejmě utonuli i se čtyřmi pravnuky v dodávce, v níž se snažili před vodou uniknout. Těla zatím nebyla nalezena.

Saldivarová sdělila agentuře AP, že její švagr Samuel Saldivar vezl v dodávce své rodiče, jimž je 84, respektive 81 let, a také jejich pravnuky ve věku od šesti do 16 let. U Greens Bayou auto zvedl silný vodní proud.

Samuel se dostal ven okénkem, avšak posuvné dveře auta se neotevřely. Volal na děti, aby se snažily vylézt zadními dveřmi, ale dětem se to nepodařilo. Podle Virginie mohl její švagr jen bezmocně sledovat, jak se auto potápí. „Zemřeli,“ podařilo se mu říci do telefonu manželovi Virginie.

Belia a Manuel Saldivarovi.

Belia a Manuel Saldivarovi.

Pobřežní hlídka, kterou Samuel zavolal, řekla, že po tělech nemůže pátrat, dokud voda neopadne.

O dalším úmrtí informovala policie. Podle ní se půl hodinu před pondělní půlnocí pokusil přeplavat přes proud vody ve Spring Parku muž ve věku mezi 60 a 70 lety. Svědek viděl, že se muž dostal do problémů, ale nedokázal mu pomoci. Vzhledem k rychlému proudu tělo nezachytili ani záchranáři.

Bouře nepoleví ani v úterý

Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) navíc Harvey nepoleví ani dnes a záchranářské práce budou nadále pokračovat. Středisko ve svém prohlášení uvedlo, že „katastrofální a život ohrožující záplavy“ potrvají. Varování se týká Texasu a Louisiany, ale podle NHC dopad pocítí i lidé v pobřežních oblastech Mississippi a Alabamy. Také tam silně prší.

„Dbejte, prosím, doporučení místních úřadů. Nevydávejte se na cestu, pokud jste na bezpečném místě. Nejezděte autem po zaplavených silnicích,“ uvádí se v doporučení střediska.

Prezident Trump už schválil vyhlášení výjimečného stavu.
Reuters zatím hovoří o sedmi obětech.

Podle něj Harvey v pondělí zesílil, i když se posunul nad Mexický záliv. Meteorologové předpovídají, že nad zálivem systém setrvá 36 hodin a ve středu postoupí zpět nad pevninu východně od Houstonu. Pak bude směřovat na sever a měl by slábnout. Předtím ale může napadnout dalších 50 centimetrů vody. I když už systém nebude nad Houstonem, voda v zaplavených místech bude klesat jenom pomalu, upozornil ředitel Národní meteorologické služby (NWS) Louis Uccellini.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz