Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indiáni v Kolumbii strhli sochu španělského konkvistadora, symbolizuje podle nich pět století genocidy

Podle Misaků stál na kopci jejich chrám a byli zde pohřbeni jejich předci,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Misaků stál na kopci jejich chrám a byli zde pohřbeni jejich předci,... | foto: Reuters

Popayán (Kolumbie) Kolumbijští indiáni na jihozápadě Kolumbie strhli a poničili sochu španělského konkvistadora a zakladatele města Popayán Sebastiána de Belalcázara. Jak informoval server BBC News, policie jen přihlížela, když indiáni Misakové s pomocí lan převrátili jezdeckou sochu Belalcázara, který Popayán založil v roce 1537.

Socha podle indiánských představitelů symbolizuje pět století genocidy a otroctví. Starosta Popayánu ale řekl, že zničení sochy je násilným činem proti symbolu multikulturního města. Socha podle něj bude obnovena.

Kolumbijští indiáni na jihozápadě Kolumbie strhli a poničili sochu španělského...
Podle indiánských představitelů symbolizuje socha pět století genocidy.

Belalcázar vedl řadu expedic do severozápadních částí Jižní Ameriky a založil také město, z nějž se stala současná metropole Ekvádoru Quito. Misakové společně s příslušníky kmenů Pijao a Nasa vyrazili na protestní pochod, který končil na kopci Morro del Tulcán, kde od 30. let minulého století stála Belalcázarova socha.

Misakové uvádějí, že než jejich území napadli španělští konkvistadoři, na vrcholku kopce stál chrám, a také bylo na tomto místě pohřbeno mnoho jejich předků. Pokládají ho proto za své posvátné místo.

Zatímco v koloniálních dobách decimovali indiány v oblasti dnešní kolumbijské provincie Cauca španělští konkvistadoři, v posledních desetiletích se dostali do ohniska konfliktu mezi kolumbijskými povstalci a vládními jednotkami.

I po podpisu mírové dohody mezi levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a vládou v roce 2016, jsou indiánské skupiny stále terčem útoků pravicových polovojenských skupin a povstaleckých odpadlíků, kteří s mírovou dohodou nesouhlasí.

Místní indiáni proto zorganizovali několik protestních pochodů s požadavkem, aby jejich území opustily vládní bezpečnostní síly, protože jejich přítomnost přitahuje útoky povstalců.

Stržení sochy konkvistadora je nicméně novou taktikou, kterou inspirovaly podobné akce v rámci protestů proti policejní brutalitě a rasové nerovnosti Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) v USA a v Evropě.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...