Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indiáni v Kolumbii strhli sochu španělského konkvistadora, symbolizuje podle nich pět století genocidy

Podle Misaků stál na kopci jejich chrám a byli zde pohřbeni jejich předci,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Misaků stál na kopci jejich chrám a byli zde pohřbeni jejich předci,... | foto: Reuters

Popayán (Kolumbie) Kolumbijští indiáni na jihozápadě Kolumbie strhli a poničili sochu španělského konkvistadora a zakladatele města Popayán Sebastiána de Belalcázara. Jak informoval server BBC News, policie jen přihlížela, když indiáni Misakové s pomocí lan převrátili jezdeckou sochu Belalcázara, který Popayán založil v roce 1537.

Socha podle indiánských představitelů symbolizuje pět století genocidy a otroctví. Starosta Popayánu ale řekl, že zničení sochy je násilným činem proti symbolu multikulturního města. Socha podle něj bude obnovena.

Kolumbijští indiáni na jihozápadě Kolumbie strhli a poničili sochu španělského...
Podle indiánských představitelů symbolizuje socha pět století genocidy.

Belalcázar vedl řadu expedic do severozápadních částí Jižní Ameriky a založil také město, z nějž se stala současná metropole Ekvádoru Quito. Misakové společně s příslušníky kmenů Pijao a Nasa vyrazili na protestní pochod, který končil na kopci Morro del Tulcán, kde od 30. let minulého století stála Belalcázarova socha.

Misakové uvádějí, že než jejich území napadli španělští konkvistadoři, na vrcholku kopce stál chrám, a také bylo na tomto místě pohřbeno mnoho jejich předků. Pokládají ho proto za své posvátné místo.

Zatímco v koloniálních dobách decimovali indiány v oblasti dnešní kolumbijské provincie Cauca španělští konkvistadoři, v posledních desetiletích se dostali do ohniska konfliktu mezi kolumbijskými povstalci a vládními jednotkami.

I po podpisu mírové dohody mezi levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a vládou v roce 2016, jsou indiánské skupiny stále terčem útoků pravicových polovojenských skupin a povstaleckých odpadlíků, kteří s mírovou dohodou nesouhlasí.

Místní indiáni proto zorganizovali několik protestních pochodů s požadavkem, aby jejich území opustily vládní bezpečnostní síly, protože jejich přítomnost přitahuje útoky povstalců.

Stržení sochy konkvistadora je nicméně novou taktikou, kterou inspirovaly podobné akce v rámci protestů proti policejní brutalitě a rasové nerovnosti Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) v USA a v Evropě.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...