28. srpna 2017 16:52, aktualizováno  17:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indický guru dostal 20 let za znásilnění stoupenkyň. Tisíce policistů jsou v pohotovosti

Indický guru, který sám sebe nazývá Dr. Saint Gurmeet Singh Ram Rahim Insan na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indický guru, který sám sebe nazývá Dr. Saint Gurmeet Singh Ram Rahim Insan na... | foto: ČTK

Indický soud poslal na 20 let do vězení kontroverzního duchovního učitele Gurmíta Ráma Rahíma Sinha za znásilnění dvou jeho stoupenkyň, uvedla agentura Reuters. Tisíce příslušníků indických bezpečnostních sil jsou ve stavu pohotovosti z obav z pokračování násilných protestů Sinhových příznivců na severu země. Nepokoje si již po pátečním uznání Sinhovy viny vyžádaly 38 mrtvých a stovky zraněných. Podle Sinhova obhájce se odsouzený proti rozsudku odvolá.

Média a agentury dnes dříve s odkazem na obhájce jedné z poškozených informovaly, že Sinh byl odsouzen k deseti letům vězení. Indický Ústřední úřad pro vyšetřování (CBI) a místní policie později upřesnily, že kontroverzní guru za mřížemi stráví celkem dvojnásobný počet let. „(Dostal trest) deseti let za každé ze znásilnění, takže celkem si ve vězení za oba zločiny odsedí 20 let,“ řekl agentuře AFP mluvčí úřadu CBI.

Podle indické televize se Sinh po vynesení rozsudku zhroutil, odmítal opustit soudní síň a neustále tvrdil, že je nevinný. Sinhův obhájce uvedl, že se jeho klient proti rozsudku týkajícího se činu spáchaného už v roce 2002 odvolá.

V severoindickém státě Harijána, kde byl Sinh souzen, byl vyhlášen zákaz vycházení, stejně jako v sousedním státě Paňdžáb. Rozmístěny byly tisíce příslušníků policie, polovojenských jednotek a armády.

Padesátiletý guru, jemuž hrozil doživotní trest, si rozsudek nevyslechl v soudní síni, ale v knihovně věznice ve městě Róhtak, kde je internován. Na místo letecky dorazil soudce, který předtím vynesl verdikt o jeho vině.

Do Róhtaku ve státě Harijána dnes nejezdí autobusy a každé auto mířící do města je podrobeno kontrole. Místní káznice byla přeměněna v pevnost. Přísná bezpečnostní opatření panují také kolem města Sirsa ve státě Harijána, kde se nachází sídlo Sinhovy sekty. Komplex v Sirse po výzvě policie opustilo během víkendu na 20.000 Sinhových příznivců, tisíce dalších tam ale zřejmě zůstávají.

V oblasti zůstaly uzavřené školy a ve státě Harijána byly přerušeny služby mobilních operátorů, aby se demonstrantům zkomplikovala možnost koordinovat akce. Policisté podle agentury Reuters dostali povolení střílet, pokud by někdo zahájil protesty.

Páteční demonstrace kromě severoindických států Harijána a Paňdžáb zasáhly i hlavní město Dillí a stát Rádžasthán. Hořela auta i vládní budovy. Policie zatkla asi 2500 lidí.

Guru Gurmít Rám Rahím Sinh stojí v čele duchovní skupiny, která má podle jeho tvrzení asi 50 milionů přívrženců. Hnutí se kromě duchovní činnosti údajně věnuje také sociální pomoci a řídí několik škol a nemocnic. Vousatý Sinh vystupuje na rockových koncertech a píše scénáře k filmům, v nichž sám hraje.

ČTK