26. května 2019 20:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indický prezident pověřil staronového premiéra Módího sestavením vlády. Volby se konaly 6 týdnů

Indický premiér Narendra Modi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indický premiér Narendra Modi. | foto: Reuters

DILLÍ Indický prezident pověřil sestavením vlády vítěze parlamentních voleb a dosavadního premiéra Naréndru Módího, informovala agentura AP. Módího nacionalistická Indická lidová strana (BJP) získala podle konečných výsledků 303 z 543 křesel volených křesel v dolní komoře parlamentu, zatímco opoziční Indický národní kongres v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie pouze 52 mandátů. BJP si po volebním vítězství znovu za svého lídra vybrala Módího.

Indický prezident Rám Náth Kóvind pověřil Módího sestavením vlády v sobotu. Požádal jej, aby mu vedle jmen budoucích ministrů sdělil, kdy chce být uveden - již podruhé - do funkce hlavy kabinetu. Podle místních médií Módí složí přísahu ve čtvrtek.

Kritici Módímu vyčítají, že spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin. Staronový premiér však v sobotu konstatoval, že „tyto volby se staly posunem k národní jednotě“. „Říká se, že volby rozdělují, vytvářejí rozdíly, vztyčují zdi. Ale letošní volby zdi prolomily,“ řekl Módí poté, co si jej BJP znovu vybrala za svého lídra.

Vládní koalice tento týden s vyhlídkou na vítězství slíbila v dalších pěti letech zvýšit hospodářský růst, zdvojnásobení mezd zemědělců a investice do infrastruktury. Přestože se Indie nadále řadí k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa, je Módího hospodářská politika stále častěji terčem kritiky. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost zřejmě dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století.

Volby v největší demokracii se konaly v sedmi fázích a trvaly šest týdnů. Považovaly se za referendum o Módího nacionalistické agendě.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VÝROBY – RŮZNORODÁ PRÁCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz