29. července 2018 8:09, aktualizováno  11:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indonésii zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně čtrnáct mrtvých a stovky zraněných

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Následky zemětřesení na ostrově Lombok v Indonésii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky zemětřesení na ostrově Lombok v Indonésii. | foto: Reuters

Jakarta Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které v neděli zasáhlo indonéský ostrov Lombok, ležící nedaleko od oblíbené turistické destinace Bali. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Záchranáři nevylučují, že počet obětí ještě vzroste.

Ohnisko zemětřesení - které udeřilo v 06:47 místního času (00:47 SELČ), kdy hodně lidí ještě spalo - se nacházelo v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Podle indonéského geofyzikálního a meteorologického úřadu bylo doposud zaznamenáno více než 120 následných otřesů. Nejsilnější z nich dosáhl intenzity 5,7 stupně.

Otřesy nastaly krátce po půlnoci v noci ze soboty na neděli.
Zemětřesení mělo 6,4 stupně.

Otřesy poškodily mnoho domů. Hodně lidí podle médií uteklo od hroutících se budov na volná prostranství. „V této chvíli ještě dáváme dohromady informace,“ sdělil podle AFP mluvčí indonéského úřadu pro živelní katastrofy.

Marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz Michal Tůma v této souvislosti se zemětřesením ČTK řekl, že zájezdy do Indonésie se na léto prakticky neprodávají. Destinace je podle něj tuzemskými turisty oblíbená hlavně v zimě, kdy hledají exotické dovolené při nepříznivém počasí v ČR. „Nyní jsme úplně mimo sezonu. Indonésie se začíná prodávat v září, v říjnu, kdy začíná nabídka exotických katalogů. Pravdou je, že je to destinace, která je v oblíbenosti na vzestupu,“ dodal.

„Bylo to velice silné zemětřesení. Všichni jsme propadli panice a utekli ven, stejně tak sousedé,“ řekl agentuře AFP místní obyvatel žijící na severu Lomboku. Dodal, že došlo k výpadku dodávek elektřiny.

„Vyskočili jsme z postelí, abychom se vyhnuli tomu, že nám něco spadne na hlavu,“ řekl agentuře Reuters Jean-Paul Volckaert, kterého otřesy probudily ze spánku v hotelu. Zaskočil jej pohled na hotelový bazén s „vlnobitím jako na divokém moři“, ale jev trval jen asi 20 až 30 vteřin.

Indonésie je největší ostrovní stát světa. Nachází se v Tichém oceánu v pásmu takzvaného ohnivého kruhu (prstence), kde střety kontinentálních desek často vyvolávají seizmické otřesy. V prosinci 2004 spustilo mohutné zemětřesení u pobřeží ostrova Sumatra ničivou vlnu cunami, která zabila 230.000 lidí v desítce zemí, nejvíce v Indonésii.

ČTK
  • 0Diskuse