2. srpna 2019 16:02, aktualizováno  17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indonésii zasáhlo silné zemětřesení. Úřady varují před tsunami, obyvatele na pobřeží vyzývá k evakuaci

Lidé před nákupním centrem v Jakartě poté, co Indonésii zasáhlo silné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé před nákupním centrem v Jakartě poté, co Indonésii zasáhlo silné... | foto: AP Photo

Jakarta Oblast u indonéských ostrovů Jáva a Sumatra v pátek zasáhlo zemětřesení dosahující téměř sedmi stupňů. Indonéské úřady vydaly varování před cunami a vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí v provincii Banten na ostrově Jáva, aby se okamžitě evakuovali do výše položených míst. Informace o případných obětech či materiálních škodách se zatím neobjevily, uvedla agentura Reuters. Úřady posléze varování před cunami zrušily.

Americká geologická služba USGS oznámila, že zemětřesení mělo sílu 6,8 stupně. Epicentrum se nacházelo 151 kilometrů od provincie Banten na jihozápadním pobřeží Jávy a otřesy vycházely z hloubky 42,8 kilometru.

Silné otřesy byly cítit i v Jakartě, kde lidé vybíhali z kancelářských budov na ulici. „Lustr se tak kymácel, že jsem ze svého bytu v 19. poschodí utekla,“ řekla agentuře AFP padesátnice Elisa. „Všichni prchli. Byl to opravdu silný otřes, nahnal mi strach,“ dodala.

Evakuace v Jakartě po silném sedmistuňovém zemětřesení.
Úřady lidem doporučují přemístit se do výše položených míst z důvodu hrozící...

„Ramínka na šaty se třásla. Vyděsilo mě to, že jsem utekla na schodiště,“ vylíčila další obyvatelka Jakarty Rosa, kterou cituje stanice BBC. „Bylo to tak děsivé,“ řekla agentuře Reuters Gustiani Pratiwiová, která nesla dvě děti u obytného domu v Jakartě, když ucítila silné otřesy. „Byla tady velká panika,“ poznamenala Sandi z pláže Carita v provincii Banten na ostrově Jáva. Tato oblast loni v prosinci patřila k místům, která zasáhla vlna cunami způsobená sopkou Anak Krakatoa.

Indonésie je rozsáhlé souostroví se zhruba 260 miliony obyvatel. Jsou tam častá zemětřesení a sopečné erupce, neboť oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu. Tak se nazývá pásmo kolem Tichého oceánu s množstvím vulkánů a zlomových linií.

Nejničivější pohromu v nedávné historii představovalo zemětřesení o síle 9,5 stupně, které oblast zasáhlo 26. prosince 2004. Následovala po něm mohutná vlna cunami, která v oblasti Indického oceánu zabila asi 226.000 lidí. Více než 126.000 obětí na životech bylo v Indonésii.

Loni v září cunami zasáhla město Palu a okolí na ostrově Sulawesi a zabila tisíce lidí. V prosinci následovala cunami vyvolaná výbuchem sopky Anak Krakatoa, která si vyžádala nejméně 430 obětí.

ČTK