27. září 2017 17:02, aktualizováno  17:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Iráčtí Kurdové se v referendu vyslovili pro nezávislost. Chce ji přes 90 procent voličů

Vojáci kurdských milic stojí nad dobytým územím kolem města Manbidž, které se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci kurdských milic stojí nad dobytým územím kolem města Manbidž, které se... | foto: Reuters

IRBÍL Více než 90 procent voličů se v pondělním referendu vyslovilo pro nezávislost iráckého Kurdistánu. Informovala o tom volební komise v kurdské autonomii v Iráku. Agentura Reuters nicméně podotýká, že referendum je nezávazné, a tak k oficiálnímu získání nezávislosti zřejmě nepovede. Proti konání referenda se ostře vymezil Bagdád, který ve středu dokonce vyzval úřady v autonomním Kurdistánu, aby výsledky referenda zrušily. S krokem Kurdů rovněž nesouhlasí některé státy, především Turecko a Írán.

Podle oficiálních výsledků se pro nezávislost vyslovilo 92,73 procenta voličů. Volební účast překročila 72 procent.

O vznik nezávislého státu se Kurdové snaží od konce první světové války, kdy Blízký východ rozdělily koloniální mocnosti. Oblast obydlená Kurdy je v důsledku toho rozdělena hlavně mezi dnešní Turecko, Irák, Írán a Sýrii. Kurdové v Iráku mají autonomní území s vlastní správou - mají svůj parlament, vládu i armádu. Právě kurdské jednotky, takzvaní pešmergové, se významně podílejí na bojích proti IS v Iráku i Sýrii na straně mezinárodní koalice vedené USA.

Nesouhlasí řada sousedních států i USA

Na otázku: „Chcete, aby se kurdský region a kurdská území mimo oblastní správu staly nezávislým státem?“ v referendu odpovídali obyvatelé kurdských provincií na severu Iráku, ale i na územích, na něž si činí nárok jak Kurdové, tak Bagdád. Nejvýznamnější z nich je Kirkúk, bohatý na ropu a poznamenaný vleklými spory mezi Kurdy a Bagdádem.

Se vznikem nezávislého kurdského státu v Iráku kromě Bagdádu nesouhlasí řada sousedních států, včetně Turecka a Íránu, kde žijí početné kurdské menšiny, ale také Spojené státy. Kritici referenda se mimo jiné obávají, že by nezávislost Kurdistánu mohla v současné chvíli vyústit v širší regionální konflikt a zbrzdit pokrok v boji proti Islámskému státu (IS), kterého se účastní arabské i kurdské síly.

Rusko a Francie jsou také proti

Vyhlášení nezávislosti iráckého Kurdistánu může destabilizovat celou oblast. V reakci na pondělní referendum o nezávislosti to ve středu řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Rusko vyzvalo iráckou vládu a Kurdy, aby spolu jednali a zabránili destabilizaci Blízkého východu.

V prohlášení ruského ministerstva zahraničí se uvádí, že by se obě strany měly snažit najít řešení prostřednictvím vyjednávání. Rusko také v tomtéž prohlášení ujistilo, že respektuje národní ambice Kurdů, avšak přednost dává udržení územní celistvosti Iráku.

Le Drian řekl, že by bylo lepší zapojit kurdskou část Iráku do obnovy celé země a do smiřovacího procesu. Kurdové by podle něj ale měli dostat co nejširší autonomii. „Teď není vhodná doba na nezávislost. Pokud ji vyhlásí, vyvolá to na Blízkém východě nové velké krize v době, kdy tam Islámský stát čelí porážkám,“ řekl ministr.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz