Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Irák váhá s dalšími popravami

Svět

  9:39
BAGDÁD/PRAHA - Spory kolem průběhu popravy bývalého iráckého vůdce Saddáma Husajna prodlouží život dalším dvěma prominentům jeho režimu – přinejmenším o dva dny.

Saddámův nevlastní bratr Barzán Tikrítí foto: STEFAN ZAKLIN AFP

Někdejší šéf iráckých tajných služeb a Saddámův nevlastní bratr Barzán Tikrítí podobně jako bývalý předseda „revolučního soudu“ Avád Ahmad Bandár měli být původně oběšeni zároveň se svrženým iráckým vůdcem: tedy v sobotu časně ráno. Tehdy byla jejich poprava odložena kvůli tomu, aby se větším množstvím vykonaných rozsudků „nesnížil význam“ smrti dlouholetého diktátora Saddáma Husajna. Dalším zvažovaným termínem byl včerejšek – poprava se ale opět nekonala.

Podle nejmenovaných představitelů z okolí premiéra Núrího Málikího bylo vykonání rozsudku „kvůli mezinárodnímu tlaku“ odloženo na neurčito. Podle několika šíitských poslanců by se tak ale mělo státu už o víkendu – zřejmě v neděli – po skončení týdenního muslimského svátku íd al-adhá.

Tikrítí i Bandár byli stejně jako někdejší irácký diktátor odsouzeni k trestu smrti za povraždění 148 obyvatel převážně šíitské vesnice Dudžail, kde byla ostřelována Saddámova kolona. Irácká prokuratura mezitím oznámila, že bude usilovat o vynesení trestu smrti nad někdejším viceprezidentem Tahá Jasínem Ramadánem. Ten byl již odsouzen k doživotí, podle prokuratury citované agenturou AFP „to ale nestačí“.

USA: Udělali bychom to jinak
Pozdvižení v Iráku i okolním světě nevyvolala jen samotná poprava Saddáma Husajna, ale spíše okolnosti vykonání rozsudku, které vyšly najevo díky zveřejněnému amatérskému videozáznamu pořízenému mobilem jednoho z přihlížejících. Zatímco oficiální obrazový záznam (ovšem bez zvuku) navozoval dojem, že se jednalo o důstojný akt spravedlnosti, amatérské záběry vyvolaly u mnoha Iráčanů pocit, že šlo hlavně o pomstu ze strany šíitů. Přihlížející totiž Saddáma „posílají k čertu“ a jeden z nich skanduje jméno vůdce šíitských milicí Muktady Sadra. Irácké úřady včera oznámily, že zadržely už druhou osobou podezřelou z pořízení a šíření amatérského záznamu. Jedná se opět o pracovníka stráže či úředníka z iráckého ministerstva spravedlnosti.

K pozastavení poprav vyzvala Irák vysoká komisařka OSN pro otázku lidských práv Louise Arbourová a proti vykonávání trestů smrti se nakonec postavil i nový šéf světové organizace Pan Ki-mun. Spojené státy, kde jsou popravy nadále vykonávány, sice iráckou vládu podpořily, údajně se ale snažily docílit odkladu Saddámovy popravy. „Pokud by to probíhalo v naší režii, udělali bychom to jinak,“ prohlásil ve středu večer generálmajor William Caldwell. Zopakoval také tvrzení Američanů, že u popravy byli pouze Iráčané. Američtí vojáci jim prý předali celu, kde byl Saddám držen před popravou, a z celého prostoru se v inkriminované době stáhli.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...