• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Saddámův nevlastní bratr Barzán Tikrítí | foto: STEFAN ZAKLIN AFP

Irák váhá s dalšími popravami

Svět
  •   9:39
BAGDÁD/PRAHA - Spory kolem průběhu popravy bývalého iráckého vůdce Saddáma Husajna prodlouží život dalším dvěma prominentům jeho režimu – přinejmenším o dva dny.

Někdejší šéf iráckých tajných služeb a Saddámův nevlastní bratr Barzán Tikrítí podobně jako bývalý předseda „revolučního soudu“ Avád Ahmad Bandár měli být původně oběšeni zároveň se svrženým iráckým vůdcem: tedy v sobotu časně ráno. Tehdy byla jejich poprava odložena kvůli tomu, aby se větším množstvím vykonaných rozsudků „nesnížil význam“ smrti dlouholetého diktátora Saddáma Husajna. Dalším zvažovaným termínem byl včerejšek – poprava se ale opět nekonala.

Podle nejmenovaných představitelů z okolí premiéra Núrího Málikího bylo vykonání rozsudku „kvůli mezinárodnímu tlaku“ odloženo na neurčito. Podle několika šíitských poslanců by se tak ale mělo státu už o víkendu – zřejmě v neděli – po skončení týdenního muslimského svátku íd al-adhá.

Tikrítí i Bandár byli stejně jako někdejší irácký diktátor odsouzeni k trestu smrti za povraždění 148 obyvatel převážně šíitské vesnice Dudžail, kde byla ostřelována Saddámova kolona. Irácká prokuratura mezitím oznámila, že bude usilovat o vynesení trestu smrti nad někdejším viceprezidentem Tahá Jasínem Ramadánem. Ten byl již odsouzen k doživotí, podle prokuratury citované agenturou AFP „to ale nestačí“.

USA: Udělali bychom to jinak
Pozdvižení v Iráku i okolním světě nevyvolala jen samotná poprava Saddáma Husajna, ale spíše okolnosti vykonání rozsudku, které vyšly najevo díky zveřejněnému amatérskému videozáznamu pořízenému mobilem jednoho z přihlížejících. Zatímco oficiální obrazový záznam (ovšem bez zvuku) navozoval dojem, že se jednalo o důstojný akt spravedlnosti, amatérské záběry vyvolaly u mnoha Iráčanů pocit, že šlo hlavně o pomstu ze strany šíitů. Přihlížející totiž Saddáma „posílají k čertu“ a jeden z nich skanduje jméno vůdce šíitských milicí Muktady Sadra. Irácké úřady včera oznámily, že zadržely už druhou osobou podezřelou z pořízení a šíření amatérského záznamu. Jedná se opět o pracovníka stráže či úředníka z iráckého ministerstva spravedlnosti.

K pozastavení poprav vyzvala Irák vysoká komisařka OSN pro otázku lidských práv Louise Arbourová a proti vykonávání trestů smrti se nakonec postavil i nový šéf světové organizace Pan Ki-mun. Spojené státy, kde jsou popravy nadále vykonávány, sice iráckou vládu podpořily, údajně se ale snažily docílit odkladu Saddámovy popravy. „Pokud by to probíhalo v naší režii, udělali bychom to jinak,“ prohlásil ve středu večer generálmajor William Caldwell. Zopakoval také tvrzení Američanů, že u popravy byli pouze Iráčané. Američtí vojáci jim prý předali celu, kde byl Saddám držen před popravou, a z celého prostoru se v inkriminované době stáhli.