2. září 2019 15:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán až po několika dnech přiznal výbuch své rakety ve vesmírném středisku

Satelitní snímek pořízený zřejmě americkou zpravodajskou službou, který na svém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek pořízený zřejmě americkou zpravodajskou službou, který na svém... | foto: Twitter Donald Trump

TEHERÁN Írán až v pondělí přiznal výbuch rakety ve vesmírném středisku imáma Chomejního z minulého týdne. Vládní mluvčí řekl, že příčinou exploze bylo technické selhání. Americký prezident Donald Trump v pátek na twitteru zveřejnil satelitní snímek pořízený zřejmě americkou zpravodajskou službou, na němž je exploze zachycena.

Íránský vládní mluvčí v pondělí řekl, že se nikomu nic nestalo a že se nezjistilo nic, co by svědčilo o sabotáži.

Je to letos už třetí nezdařené odpálení nosné rakety, která měla podle Íránu vynést do vesmíru satelit. USA ale tyto pokusy považují za zastřené vojenské testy moderních balistických raket.

Trump v pátek kromě jiného tweetoval, že USA nemají s posledním výbuchem nic společného, a popřál Íráncům štěstí při objasňování nehody. Agentura AP k třetímu incidentu v íránském vesmírném středisku napsala, že vyvolává podezření ze sabotáže ve vesmírném programu Íránu.

30.srpna 2019 v 19:44, příspěvek archivován: 02.září 2019 v 15:21

The United States of America was not involved in the catastrophic accident during final launch preparations for the Safir SLV Launch at Semnan Launch Site One in Iran. I wish Iran best wishes and good luck in determining what happened at Site One. https://t.co/z0iDj2L0Y3

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.