4. září 2019 18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zveřejnil fotku výbuchu íránské rakety. Vyzradil tím, jak výkonné jsou americké špionážní satelity

Satelitní snímek pořízený zřejmě americkou zpravodajskou službou, který na svém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek pořízený zřejmě americkou zpravodajskou službou, který na svém... | foto: Twitter Donald Trump

Washington Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru prohlásil, že Spojené státy nestojí za výbuchem íránské rakety ve vesmírném středisku imáma Chomejního z minulého týdne. Tweet doplnil detailním satelitním snímkem s popisky poničeného zařízení střediska.

Podle expertů ale snímek rozhodně nebyl určený očím veřejnosti. Jako nikdy předtím totiž odhalil, v jak dobrém rozlišení snímají Zemi americké špionážní satelity. Internetoví detektivové navíc záhy zjistili, který satelit fotku pořídil.

„USA nebyly zapojeny do katastrofické události při finálních přípravách startu rakety. Přeji Íránu hodně štěstí při vyšetřování,“ napsal americký prezident v pátek na Twitteru. Není přitom jasné, na koho reagoval, protože Spojené státy nikdo ze zapojení do neúspěchu nenařkl. Írán v pondělí prohlásil, že za explozí stálo zřejmě technické selhání, a že nenalezl žádné stopy sabotáže.

Podle úředníka z amerického ministerstva obrany byl snímek v papírové podobě součástí schůzky amerických zpravodajců, na níž byl Trump přítomen. Na pravé části zveřejněné fotky je vidět stín fotografujícího.

30.srpna 2019 v 19:44, příspěvek archivován: 04.září 2019 v 15:52

The United States of America was not involved in the catastrophic accident during final launch preparations for the Safir SLV Launch at Semnan Launch Site One in Iran. I wish Iran best wishes and good luck in determining what happened at Site One. https://t.co/z0iDj2L0Y3

„Myslím si, že je extrémně nepravděpodobné, že by Spojené státy měly cokoliv společného s explozí. A je neuvěřitelně špatný nápad naznačovat, že bychom s tím mohli mít něco společného,“ řekl pro server CNBC expert na nukleární zbraně Jeffrey Lewis.

Nad zveřejněním fotografie se zase pozastavili bezpečnostní experti. „Neměla bych vůbec vidět takhle dobrou fotku. On by to neměl sdílet. Takhle ostrý snímek jsem upřímně ještě nikdy neviděla,“ řekla zástupkyně ředitele projektu Otevřená jaderná síť Melissa Hanhamová. „Tohle bude mít globální následky,“ předpověděl podle CNBC odborník na rozšiřování nukleárních zbraní Joshua Pollack, který zveřejnění snímku nazval „naprostou nedbalostí“.

„Když jsme to viděli, byli jsme z toho mimo. Prezident, který tweetuje zjištění národních zpravodajců, je úplně nová úroveň,“ řekl podle serveru Wired výzkumník David Schmerler.

Autorem snímku je tajný satelit

Internetoví „detektivové“ byli navíc v řádu několika hodin schopni konkretizovat datum a čas pořízení snímku. A dokonce i s vysokou pravděpodobností identifikovat špionážní satelit, jímž byl snímek pořízen. Jedná se o tajný satelit USA 224 Národního úřadu pro vojenský průzkum, který byl vypuštěn v roce 2011. Jak ale upozornil Wired, určit ze snímku satelit se stoprocentní jistotou možné není.

„Americké ministerstvo obrany už víckrát zveřejnilo snímky z tohoto druhu satelitů, všechny ale měly úmyslně sníženou kvalitu,“ řekl serveru Wired archeolog Marco Langbroek, který provozuje v Nizozemsku amatérskou stanici sledující pohyb špionážních satelitů. Právě on přispěl ke zjištění, že právě USA 224 snímek pořídilo. „Kdyby byl ten obrázek zveřejněný později, byl bych si méně jistý, protože by nebylo možné určit, kdy byl pořízen,“ doplnil.

Přestože zveřejnění snímku by pravděpodobně běžného Američana dostalo do potíží, Trump žádný paragraf neporušil. Americký prezident má totiž právo bez schválení odtajnit jakýkoliv dokument i fotografii, které jsou označeny jako tajné. 

Podle Langbroeka je pravděpodobné, že by fotografie odhalovala největší možné přiblížení, jehož jsou americké špionážní satelity schopny. „Čas ukáže, jestli byla chyba ten snímek zveřejnit,“ řekl serveru Wired nizozemský astronom Cees Bassa, který se také na identifikaci satelitu podílel.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!