Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trump zveřejnil fotku výbuchu íránské rakety. Vyzradil tím, jak výkonné jsou americké špionážní satelity

Satelitní snímek pořízený zřejmě americkou zpravodajskou službou, který na svém Twitteru zveřejnil Donald Trump. foto: Twitter Donald Trump

Washington - Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru prohlásil, že Spojené státy nestojí za výbuchem íránské rakety ve vesmírném středisku imáma Chomejního z minulého týdne. Tweet doplnil detailním satelitním snímkem s popisky poničeného zařízení střediska.
  18:38

Naše odpověď bude vždy záporná, řekl íránský prezident o možném vyjednávání s USA

Podle expertů ale snímek rozhodně nebyl určený očím veřejnosti. Jako nikdy předtím totiž odhalil, v jak dobrém rozlišení snímají Zemi americké špionážní satelity. Internetoví detektivové navíc záhy zjistili, který satelit fotku pořídil.

„USA nebyly zapojeny do katastrofické události při finálních přípravách startu rakety. Přeji Íránu hodně štěstí při vyšetřování,“ napsal americký prezident v pátek na Twitteru. Není přitom jasné, na koho reagoval, protože Spojené státy nikdo ze zapojení do neúspěchu nenařkl. Írán v pondělí prohlásil, že za explozí stálo zřejmě technické selhání, a že nenalezl žádné stopy sabotáže.

Podle úředníka z amerického ministerstva obrany byl snímek v papírové podobě součástí schůzky amerických zpravodajců, na níž byl Trump přítomen. Na pravé části zveřejněné fotky je vidět stín fotografujícího.

„Myslím si, že je extrémně nepravděpodobné, že by Spojené státy měly cokoliv společného s explozí. A je neuvěřitelně špatný nápad naznačovat, že bychom s tím mohli mít něco společného,“ řekl pro server CNBC expert na nukleární zbraně Jeffrey Lewis.

Írán až po několika dnech přiznal výbuch své rakety ve vesmírném středisku

Nad zveřejněním fotografie se zase pozastavili bezpečnostní experti. „Neměla bych vůbec vidět takhle dobrou fotku. On by to neměl sdílet. Takhle ostrý snímek jsem upřímně ještě nikdy neviděla,“ řekla zástupkyně ředitele projektu Otevřená jaderná síť Melissa Hanhamová. „Tohle bude mít globální následky,“ předpověděl podle CNBC odborník na rozšiřování nukleárních zbraní Joshua Pollack, který zveřejnění snímku nazval „naprostou nedbalostí“.

„Když jsme to viděli, byli jsme z toho mimo. Prezident, který tweetuje zjištění národních zpravodajců, je úplně nová úroveň,“ řekl podle serveru Wired výzkumník David Schmerler.

Autorem snímku je tajný satelit

Internetoví „detektivové“ byli navíc v řádu několika hodin schopni konkretizovat datum a čas pořízení snímku. A dokonce i s vysokou pravděpodobností identifikovat špionážní satelit, jímž byl snímek pořízen. Jedná se o tajný satelit USA 224 Národního úřadu pro vojenský průzkum, který byl vypuštěn v roce 2011. Jak ale upozornil Wired, určit ze snímku satelit se stoprocentní jistotou možné není.

„Americké ministerstvo obrany už víckrát zveřejnilo snímky z tohoto druhu satelitů, všechny ale měly úmyslně sníženou kvalitu,“ řekl serveru Wired archeolog Marco Langbroek, který provozuje v Nizozemsku amatérskou stanici sledující pohyb špionážních satelitů. Právě on přispěl ke zjištění, že právě USA 224 snímek pořídilo. „Kdyby byl ten obrázek zveřejněný později, byl bych si méně jistý, protože by nebylo možné určit, kdy byl pořízen,“ doplnil.

Přestože zveřejnění snímku by pravděpodobně běžného Američana dostalo do potíží, Trump žádný paragraf neporušil. Americký prezident má totiž právo bez schválení odtajnit jakýkoliv dokument i fotografii, které jsou označeny jako tajné. 

Podle Langbroeka je pravděpodobné, že by fotografie odhalovala největší možné přiblížení, jehož jsou americké špionážní satelity schopny. „Čas ukáže, jestli byla chyba ten snímek zveřejnit,“ řekl serveru Wired nizozemský astronom Cees Bassa, který se také na identifikaci satelitu podílel.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat