2. září 2019 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po Floridě bude evakuováno kvůli hurikánu Dorian i pobřeží Jižní Karolíny a Georgie

Hurikán Dorian postihnul Bahamy. Snímek z města Freeport. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurikán Dorian postihnul Bahamy. Snímek z města Freeport. | foto: AP Photo/Ramon Espinosa

Washington Téměř milion lidí žijících na pobřeží Jižní Karolíny se bude v pondělí muset evakuovat kvůli blížícímu se hurikánu Dorian. S odvoláním na nařízení jihokarolínského guvernéra Henryho McMastera o tom informovala agentura AP. Evakuace byla také nařízena obyvatelům pobřeží Georgie a v částech Floridy.

Nařízená evakuace vejde v platnost v pondělí ve 12:00 místního času (18:00 středoevropského času). Provoz na dálnici bude upraven, aby se lidé mohli z pobřeží dostat do vnitrozemí rychleji. Opatření se bude týkat zhruba 830 000 lidí, přičemž mnozí z nich se budou muset evakuovat již počtvrté za uplynulé čtyři roky. „Domníváme se, že dokážeme zajistit, aby všichni přežili,“ uvedl guvernér McMaster.

Satelitní snímek hurikánu pořízený v neděli.
Členové floridského hasičského a záchranného sboru Martin County pomáhají lidem...

Oko hurikánu Dorian se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) bude od středy posouvat paralelně k pobřeží Jižní Karolíny. Malá odchylka v předpovědi by ale podle agentury AP mohla znamenat, že stát zasáhne velmi silný vítr.

Evakuováno má být také pobřeží Georgie. Opatření, které nařídil guvernér Brian Kemp, by rovněž mělo začít platit kolem poledne místního času. V oblasti podle agentury AP žije zhruba 540 000 lidí.

Povinně se budou také muset evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy a lidé žijící v karavanech. Nařízení se týká Palm Beach a Daytona Beach. Dobrovolná evakuace také platí v některých částech severní Floridy. Podle současné předpovědi bude zasaženo pouze východní pobřeží Floridy, což znamená, že se tamní obyvatelé budou pravděpodobně přesouvat na západ. I přes nařízenou evakuaci se zatím na silnicích netvořily větší kolony. Guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatelé, aby sledovali předpověď počasí a důkladně se připravili.

Hurikán Dorian v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň a zasáhl severní část souostroví Bahamy. Provází jej vítr o rychlosti skoro 300 kilometrů za hodinu, který na bahamském ostrově Great Abaco odnášel střechy a strhával elektrické vedení.

Trasa hurikánu se neustále upřesňuje. Původní projekce předpokládaly, že zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že po přechodu přes Bahamy nabere hurikán severní a následně severovýchodní kurz a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se začne stáčet, ale není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, pořád ještě není vyloučena.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!