4. září 2019 12:01, aktualizováno  20:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Dorian si vyžádal na Bahamách sedm obětí. Bouře se přesunula nad moře a míří na Floridu

Letecký snímek ukazuje zdevastovanou krajinu na bahamském ostrově Abaco, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký snímek ukazuje zdevastovanou krajinu na bahamském ostrově Abaco, které... | foto: Reuters

Nassau Nejméně sedm mrtvých si na Bahamách vyžádal hurikán Dorian, který se nad tímto karibským souostrovím držel tři dny. Podle zpravodajského serveru BBC News to oznámil bahamský premiér Hubert Minnis s tím, že počet obětí patrně dál poroste. Bouře se po přechodu nad Bahamy přesunula nad moře a míří na sever podél východního pobřeží USA, odpoledne místního času (večer SELČ) se nacházela na pomezí Floridy a Georgie.

Nejhůře postiženy byly bahamské ostrovy Abaco a Great Bahama, které obývá asi 70 000 lidí a které jsou známými turistickými letovisky s golfovými hřišti a luxusními hotelovými komplexy. Na leteckých záběrech z ostrovů jsou patrné domy se strhanými střechami a spadlými zdmi, převržená auta a lodě a zatopené čtvrti měst s plovoucími troskami.

Dorian udeřil na sever Baham o víkendu jako hurikán nejvyššího, pátého stupně. Nad souostrovím živel zeslábl na druhý stupeň s větrem o rychlosti 168 kilometrů v hodině, rozšířil se ale co do objemu, a to až na téměř 100 kilometrů od středu.

Střed bouře se nyní nachází 185 kilometrů severovýchodně od severofloridského města Jacksonville a míří severním směrem rychlostí asi 15 kilometrů v hodině. Dorian doprovází vítr o rychlosti 169 kilometrů v hodině, což z něj činí hurikán druhé kategorie z pětistupňové škály.

Ve čtvrtek ráno místního času (brzy odpoledne SELČ) je Dorian očekáván u pobřeží Jižní Karolíny, odkud se během dne přesune k břehům Severní Karolíny. Předpověď amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) udává, že v pátek se hurikán od americké pevniny odpoutá a zamíří severovýchodním směrem nad Atlantik a v neděli by pak mohl zasáhnout kanadskou provincii Nové Skotsko a následně kanadský ostrov Newfoundland.

Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že světová organizace podporuje záchranné operace bahamské vlády a že na souostroví se vydaly vyhodnocovací týmy OSN.

Světový program pro výživu (WFP) uvedl, že na bahamských ostrovech Abaco bude potřebovat potravinovou pomoc pravděpodobně 14 500 lidí a na ostrově Grand Bahama dalších 45 700 osob. Mezinárodní výbor Červeného kříže odhadl počet zcela zničených nebo těžce poškozených domů na 13 000.

Muž snažící se dostat přes zaplavenou část ulice.
Dorian udeřil na sever Baham o víkendu jako hurikán nejvyššího, pátého stupně.

Agentura USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) na Twitteru sdělila, že do postižených oblastí dopravuje letecky nejnutnější humanitární pomoc, včetně igelitových plachet, hygienických balíčků a kanystrů s vodou. Americká pobřežní stráž, britské královské námořnictvo a soukromé humanitární organizace zahájily dodávky potravin a léků do oblasti.

Záchranáři mezitím evakuují lidi odříznuté od okolí záplavovými vodami. Podle agentury AP k tomu používají čluny, vodní skútry a na jednom místě dokonce i velký buldozer s rypadlem, v němž byla do bezpečí dopravena skupina dětí a dospělých.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že Florida byla řádění živlu ušetřena, ale že nebezpečí, kterému čelí obě Karolíny, ještě není zažehnáno. Situaci na Bahamách označil Trump za katastrofální a uvedl, že USA zpustošené zemi pomáhají. Americká pobřežní stráž sdělila, že dopravu pomoci z Floridy a Portorika prozatím USA zajišťují helikoptérami, neboť letiště na ostrově Grand Bahama je stále zaplavené.

Plný rozsah zkázy na Bahamách stále není známý, také proto, že na postiženém území nefunguje telefonické spojení. Obyvatelé souostroví na sociálních sítích zveřejňují seznamy pohřešovaných, s nimiž se jim nepodařilo navázat kontakt.

Na jedné z videonahrávek zveřejněných na twitteru je vidět, jak záplavové vody stoupají uvnitř dvoupatrového domu, kde v místnostech plave pohovka a další nábytek. Na jiné nahrávce se lidé snaží přeplavat z jednoho zatopeného domu k druhému.

Na dalším videu mladá žena opakovaně žádá: „Prosím, modlete se za nás“. Střecha jejího domu je stržená a ona se snaží ochránit před vichrem a deštěm své čtyřměsíční dítě.

Humanitární pracovnice Lia Headová-Rigbyová působící na Bahamách prohlásila, že její zástupce na ostrovech Abaco má informace o mnohem větším počtu mrtvých, než uvádějí oficiální údaje. „Ostrovy Abaco jsou naprosto zdevastované. Je to hotová apokalypsa. Nelze tady mluvit o obnově postižených území, tady se bude muset začít od úplného začátku,“ řekla.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!