22. července 2019 11:07, aktualizováno  20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zadrželi jsme 17 špionů CIA, tvrdí Írán. Některým zatčeným hrozí trest smrti. Trump reagoval dementací zprávy

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. | foto: Reuters

Teherán/Dubaj Írán tvrdí, že zadržel 17 špionů, kteří podle něj pracovali pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). S odvoláním na íránská média o tom v pondělí informuje agentura Reuters. Íránská polooficiální agentura Fars s odkazem na představitele místního ministerstva pro zpravodajské služby uvedla, že někteří ze zatčených byli odsouzeni k smrti. Americký prezident Donald Trump označil zprávu za "totálně falešnou" a řekl, že k jednání s Íránem má čím dál menší chuť.

Írán koncem června popravil bývalého zaměstnance letecké společnosti podřízené ministerstvu obrany, který byl obviněn ze špionáže pro CIA. V jeho bytě se podle íránských médií našly kompromitující dokumenty a špionážní vybavení. Zda současné zatýkání s červnovým případem souvisí, ale podle Reuters není jasné.

„Zpráva o zatčení špionů CIA v Íránu je totálně falešná. Žádná pravda. Jen další lži a propaganda (jako po sestřelení jejich dronu) ze strany náboženského režimu, který upadá a neví, co dělat,“ komentoval na Twitteru informace z Íránu Trump. Dodal, že íránská ekonomika „je mrtvá a bude ještě hůř“.

Později během přijetí pákistánského premiéra Imrana Chána v Bílém domě prezident prohlásil, že má stále menší chuť uzavřít s Íránem dohodu. Situace se podle Trumpa může „vyvíjet kterýmkoli směrem“.

Ministerský předseda Pákistánu Imran Khan se sešel s prezidentem Spojených...

Ministerský předseda Pákistánu Imran Khan se sešel s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem v Oválné pracovně Bílého domu.

Podle íránských úřadů bylo 17 osob zadrženo na konci íránského kalendářní roku, který skončil v březnu. Úřady rovněž zveřejnily snímky údajných agentů CIA, kteří byli se zatčenými ve spojení. Americká tajná služba ani činitelé se dosud k případu nevyjádřili. Zatčení podle Teheránu pracovali v soukromém sektoru a měli přístup k citlivým informacím v oblastech ekonomiky, jaderné energetiky, infrastruktury, armády a kybernetické bezpečnosti.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci z roku 1979, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a na 444 dní zadrželi jako rukojmí 52 Američanů. Vztahy mezi oběma zeměmi se ještě více vyostřily loni, když Spojené státy odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a znovu proti islámské republice zavedly sankce.

ČTK