Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán zakazuje džíny, prohlásil Netanjahu. Íránci se mu vysmáli

Izraelský premiér Netanjahu se kvůli svému výroku o džínách stal terčem sarkasmu Íránců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Netanjahu se kvůli svému výroku o džínách stal terčem sarkasmu Íránců | foto: TwitterReprofoto

DUBAJ Íránci jsou na popichování od izraelského premiéra zvyklí. Tentokrát ale Benjamin Netanjahu ťal opravdu do živého, když v rozhovoru v britské zpravodajské stanici BBC prohlásil, že útlak íránského lidu jeho vládci se vztahuje i na nošení džín. Vyvolal tak vlnu posměšků a rozhořčení, které zejména mladí Íránci dali najevo na komunitních sítích.

Jejich stránky v pondělí zaplavily nejen komentáře, ale hlavně fotografie popírající Netanjahuův výrok z vysílání televize BBC v perštině. Hlavním tématem projevu, který BBC přetlumočila do perštiny a odvysílala v sobotu večer, byla snaha přesvědčit Íránce o potřebě zastavit íránský program obohacování uranu. Netanjahuovo snažení v tomto směru ale poněkud zastínil jeho výrok týkající se svobody oblékání, jakou íránská vláda povoluje svému lidu, napsal v pondělí izraelský list Haarec.

ČTĚTE TAKÉ:

"Kdyby byli lidé v Íránu svobodní, nosili by džíny, poslouchali by západní hudbu a měli by svobodné volby," citoval Haarec premiéra. Ve smršti reakcí, které se od té doby objevují na komunitních sítích, jsou mimo jiné i záběry na skříň plnou džínového oblečení, nebo na mladíka v džínách, jak něco šeptá do ucha íránskému nejvyššímu duchovnímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu.

"Dnes mám na sobě džíny, můžu poslat svou fotku Netanjahuovi, když jeho špioni v Íránu neviděli lidi, kteří mají na sobě džíny a poslouchají západní hudbu na svých iPhonech," nabídl se například na Twitteru mladý teheránský novinář Sádek Ghorbání.

I někteří další účastníci "džínového protestu" proti Netanjahuovi se vysmívají izraelským zpravodajským službám. Jejich agenti prý jsou natolik zaměstnáni sledováním íránského jaderného programu, že opomněli aktualizovat informace pro Netanjahua o módních trendech v Íránu.

"Vsadím se, že si (Netanjahu) myslí, že tu jezdíme na koních místo v autech," napsal rovněž na Twitteru univerzitní student z Teheránu.

"Pane Netanjahu, tohle je obchod, v němž se v Íránu prodávají zbraně hromadného ničení," hlásá zase popisek u fotografie obchodu s džínovým oblečením.

Není jasné, kdo radí Netanjahuovi ve věcech íránské vnitřní politiky, chování a zvyků mladých Íránců nebo běžného života v Teheránu, napsal Haarec. Na premiérovu obranu je ale podle něj dlužno poznamenat, že se v minulých letech objevovaly zprávy o stylu oblékání, který diktuje íránský režim, a o zákazu nošení obepnutých džín.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA PRODEJE (25 – 28.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč