Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránem otřásají záhadné výbuchy, boj o budoucnost jaderného programu má i podobu sabotáží

Snímek,. který zachycuje místo, kde došlo k výbuchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek,. který zachycuje místo, kde došlo k výbuchu. | foto: Reuters

TEHERÁN/PRAHA Hned několik incidentů poničilo v posledních týdnech skupinu strategických objektů v Íránu. Jde o další připomínku toho, že boj o budoucnost íránského jaderného programu se už léta odehrává i v podobě sabotáží a teroristických útoků.

Když se druhé červencové ráno ozvala mohutná exploze nad íránským závodem na výrobu jaderného paliva v Natanzu, byla to jen jedna z řady podobných událostí, k nimž v poslední době v různých koutech rozlehlého státu došlo.

I tentokrát teheránské vedení nejprve mlžilo a zjišťovalo škody, brzy ale i oficiální činitelé přiznali: Zasažen byl závod na vývoj nových, výkonných centrifug k obohacování uranu. A nešlo o nehodu, ale o cílený útok, který výrobu zařízení může zbrzdit až o několik měsíců

„Mezi všemi možnostmi se nabízejí hlavně varianty o útoku dronem nebo sabotáž,“ napsal íránský list Farhíchtegán. „Izrael je v této věci hlavní podezřelý.“ List Sobhe nou předjímal, že „pokud druhá strana překročila mantinely, zneužila íránské trpělivosti a zaútočila na íránské národní zájmy a bezpečnost, musí přijít tvrdá odpověď“.

Únik od ředitele Mosadu?

Ačkoli podobná íránská prohlášení bývají na Západě zpochybňována coby propaganda a židovský stát svou účast na sabotážích a teroristických útocích zpravidla nekomentuje, informace o izraelské účasti na tomto útoku se tentokrát objevily i na Západě.

„Činitel z blízkovýchodních tajných služeb se znalostí případu uvedl, že za útok na nukleární zařízení v Natanzu byl odpovědný Izrael, který použil silnou bombu,“ napsal předminulý týden deník The New York Times (NYT) – jedním ze spoluautorů článku byl prominentní izraelský novinář s nadstandardními kontakty ve zpravodajské komunitě Ronen Bergman.

Vůdce izraelské opozice Avigdor Lieberman následně vyzval premiéra Netanjahua, aby okamžitě citovaný zdroj informačního úniku umlčel s tím, že určitě mluvil v rámci vnitrostranického boje v premiérově Likudu.

Další izraelský znalec zpravodajské scény Josi Melman pak tuto nevšední přestřelku shrnul v jiném médiu těmito slovy: „Člověk nemusí být expertem na špionáž, aby rozluštil Liebermanovy narážky. Myslel tím, že zdrojem deníku NYT byl ředitel Mosadu Josi Cohen – Netanjahuův obdivovatel, který tento týden získal prodloužení svého funkčního období do června 2021.“

Incidenty v citlivých íránských objektech posledních týdnů zatím nelze za záměrné sabotáže považovat s jistotou. Zmíněný výbuch z Natanzu, předchozí podobná událost v oblasti Párčínu, kde islámská republika vyvíjí raketové systémy, a naposledy i páteční výbuch na západě Teheránu, v místech rovněž spojovaných s vojenským průmyslem, ale vyvolávají pochybnosti, že by šlo jen o časovou shodu nesouvisejících událostí.

Někteří pozorovatelé např. upozorňují, že ke všem výbuchům došlo mezi půlnocí a třetí hodinou ráno, což naznačuje, že předpokládaní útočníci nechtěli primárně zabíjet personál, ale ničit technologie.

Kromě těchto tří událostí přitom Írán za poslední měsíc zaznamenal i další podobné – v elektrárnách i strojírenských závodech. „Každý nás může kdykoli podezírat z čehokoliv, ale nemyslím, že je to na místě,“ řekl minulou neděli izraelský ministr obrany Benjamin Ganc. „Ne vše, k čemu v Íránu dojde, je nutně spojeno s námi,“ dodal, aniž by však popřel spojitost s výbuchem v Natanzu, na který byl Izraelským rozhlasem dotázán.

Josi Melman se domnívá, že po krátkém období, kdy jak Írán, tak Izrael byly zaměstnány prosazováním svých zájmů v Sýrii, se nyní oba blízkovýchodní rivalové vracejí k přímé konfrontaci.

Vyhořelá budova v Natanzu.

Vyhořelá budova v Natanzu.

Připomíná, že nejpozději od roku 2002 Američané a Izraelci, někdy i ve spolupráci s dalšími tajnými službami, organizovali proti Íránu akce, jako bylo rozšíření počítačového viru Stuxnet před deseti lety, exploze ve strategických objektech, ale i třeba sérii vražd íránských vědců. „Mosad a také CIA k tomu využívaly i etnické skupiny v Íránu, jako jsou Kurdové, Arabové, Ázerové či Balúčové, v nichž řada lidí odmítá teheránský centralizovaný systém.“

Prezident ve dvojím ohni

Íránské vedení však dnes nečelí jen řetězci záhadných nehod a hlavně paralyzujícím sankcím ze strany USA, ale paradoxně také útokům domácí konzervativní pravice, pro kterou je vláda prezidenta Hasana Rúháního vůči Západu příliš vstřícná.

V minulém týdnu například poslanci otevřeně nadávali ministru zahraničí Džavádu Zarífovi a pokřikovali na něj „smrt lháři“. Tento politik měl totiž před pěti lety lví podíl na uzavření kompromisní dohody mezi Teheránem a mezinárodním společenstvím o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení většiny protiíránských sankcí. Dohoda se však před dvěma lety prakticky zhroutila, když ji nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa vypověděla.

Situace, v níž je Rúhání mezi dvěma kameny a jeho reformistickou vládu ohrožuje konzervativní většina v parlamentu, může vyústit až v pokus prezidenta potupně odvolat – pouhý rok před vypršením jeho druhého mandátu.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!