16. srpna 2019 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský tanker zadržený u Gibraltaru může vyplout. Bez záruky, že nepopluje do Sýrie

Když se ale 330 metrů dlouhý tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když se ale 330 metrů dlouhý tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady... | foto: Reuters

GIBRALTAR Íránský tanker Grace 1, o jehož propuštění ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud, může odplout už v pátek, jakmile bude připraven. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC to řekl šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo. Teherán uvedl, že loď před odplutím změní jméno i vlajku, žádnou záruku, že nepopluje do Sýrie, ale Teherán podle íránského ministerstva zahraničí nedal.

Soud ve čtvrtek rozhodl propustit tanker, zadržovaný u Gibraltaru od 4. července, bez ohledu na žádost loď zdržet, kterou na poslední chvíli vznesly Spojené státy. Tanker byl zadržen kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což sankce Evropské unie zakazují. Podle britských úřadů se Írán zavázal, že tanker do Sýrie nepopluje.

Agentura Reuters informovala, že šéf gibraltarské vlády Picardo se rozhodl plavidlo propustit, protože se Teherán písemně zaručil, že tanker náklad 2,1 milionu barelů ropy nevyloží v Sýrii.

Mluvčí íránského ministra zahraničí  ale podle íránské agentury Tasním prohlásil, že Írán nedal žádnou záruku, že tanker do Sýrie nepopluje.

„Může odplout, jakmile skončí přípravy na vyplutí lodě takové velikosti, ať už popluje kamkoli. Může to být v pátek, může to být v sobotu,“ řekl Picardo. Na dotaz, jak se Gibraltar postaví k žádosti Spojených států Picardo odpověděl, že rozhodnutí je věcí nezávislých úřadů a že o záležitosti může znovu rozhodovat nejvyšší soud. „Určitě se to může vrátit před soud,“ připustil Picardo.

Žádost o další zadržení lodě vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti a ve čtvrtek nebylo jasné, oč se tento požadavek opírá. Ministerstvo zahraničí USA tvrdí, že tanker pomáhá íránským revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací. Ministr zahraničí Mike Pompeo přes twitter vzkázal všem, kteří by se v rámci posádky nalodili na tanker napojený na revoluční gardy, že ohrožují svůj nárok na případný vstup do USA.

Írán oznámil, že loď Grace 1 odpluje zakrátko. Zástupce íránské námořní organizace Džalíl Eslámí sdělil, že na základě majitelova přání Grace 1 ze Středozemního moře odpluje, jakmile bude přejmenována na Adrian Darya a změní vlajku z panamské na íránskou. „Plavba začne, až 25členná posádka ukončí přípravy včetně dotankování,“ řekl Eslámí, jehož citovala íránská televize. Ta majitele tankeru nejmenovala.

Írán považuje zadržení své lodě za nelegální a ohradil se proti němu. Čtrnáct dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Obvinili ho z porušení pravidel námořní dopravy, což ale Británie popírá a považuje záležitost za odvetu za Grace 1.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!