20. června 2019 7:19, aktualizováno  14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teherán sestřelil americký dron, dle íránské státní agentury nad jejich územím. Jde již o druhý za poslední dobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Teherán Íránské revoluční gardy ve čtvrtek sestřelily americký bezpilotní stroj. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA, podle níž byl stroj sestřelen nad územím Íránu. Spojené státy sestřelení potvrdily. Podle amerického zdroje citovaného agenturami Reuters a AP byl dron sestřelen v mezinárodním vzdušném prostoru. Incident se stal v době silného napětí mezi Teheránem a Washingtonem, způsobeném krachem jaderné dohody z roku 2015.

Sestřelení dronu RQ-4 Global Hawk přichází poté, co Spojené státy minulý týden obvinily Írán, že vypálil raketu na jiný jejich dron, který v oblasti hlídkoval po útoku na dva tankery v Ománském zálivu. Washington z napadení lodí obvinil Teherán, který to však popírá.

Pozorovatelé vyjadřují obavy, že špatný odhad situace či další eskalace napětí může obě země přivést do otevřeného konfliktu.

Nejmenovaný americký představitel ve čtvrtek podle Reuters uvedl, že íránská střela typu země-vzduch bezpilotní stroj sestřelila v mezinárodním vzdušném prostoru nad Hormuzským průlivem. Podle tohoto zdroje šlo o dron typu MQ-4C Triton. Tyto stroje mohou podle výrobce zůstat ve vzduchu až 24 hodin bez přerušení a létají ve výšce nad 16 kilometrů. 

Obrázek mapující, kde přesně byl dron sestřelen. Íránská strana tvrdí, že se...

Obrázek mapující, kde přesně byl dron sestřelen. Íránská strana tvrdí, že se nacházel nad jejich územím, agentury Reuters a AP tvrdí, že byl ještě v mezinárodním vzdušném prostoru. Jde již o druhý sestřelený dron v krátkém časovém úseku.

Americká armáda ve svém prohlášení uvedla, že íránský raketový systém sestřelil dron nad Hormuzským průlivem, nikoli nad Íránem. „Neměli jsme dnes v íránském vzdušném prostoru žádné letadlo. Íránské zprávy, že bylo nad Íránem, jsou chybné. Byl to nevyprovokovaný útok na americké pozorovací letadlo v mezinárodním vzdušním prostoru,“ řekl armádní mluvčí vojsk v oblasti Blízkého východu William Urban. Podle jeho údajů se incident stal v 01:35 SELČ.

Podle íránských revolučních gard byl stroj sestřelen, když sbíral data nad íránským územím, mimo jiné nad jižním přístavem Čánbahár, který je v provincii Sístán a Balúčestán a v blízkosti pákistánské hranice. Velitel revolučních gard Hosejn Salámí řekl, že Írán nemá v úmyslu vést válku proti jakékoli zemi, ale je na válku připraven. Americký dron podle něj narušil „národní bezpečnostní hranici“. „Každý, kdo tuto hranici naruší, bude zničen,“ prohlásil.

Íránské ministerstvo zahraničí incident označilo za provokaci. „Rozhodně takovou agresivní a provokativní akci odsuzujeme. Varujeme před jakýmkoli narušením íránského vzdušného prostoru zahraničními létajícími objekty a upozorňujeme, že narušitelé ponesou odpovědnost,“ řekl mluvčí úřadu.

Přetrvávající napětí

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a uvalil na islámskou republiku nové sankce. Teherán v reakci sdělil, že v červenci přestane ustanovení dohody dodržovat a v posledních dnech rovněž zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

Íránské revoluční gardy, které odpovídají pouze nejvyššímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu, uvedly, že dron sestřelily ve čtvrtek ráno, když vstoupil do íránského vzdušného prostoru v provincii Hormuzgán asi 1200 jihovýchodně od hlavního města Teheránu.

Americký armádní mluvčí Bill Urban odmítl zprávy íránských sdělovacích prostředků komentovat. Na dotaz agentury AP, zda může sestřelení potvrdit, však odpověděl, že „na íránském území žádný dron nebyl“.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?